summaryrefslogtreecommitdiff
path: root/languages/messages/MessagesMk.php
diff options
context:
space:
mode:
Diffstat (limited to 'languages/messages/MessagesMk.php')
-rw-r--r--languages/messages/MessagesMk.php762
1 files changed, 508 insertions, 254 deletions
diff --git a/languages/messages/MessagesMk.php b/languages/messages/MessagesMk.php
index f7678d64..951f3cbf 100644
--- a/languages/messages/MessagesMk.php
+++ b/languages/messages/MessagesMk.php
@@ -11,6 +11,7 @@
* @author Glupav
* @author INkubusse
* @author Misos
+ * @author Urhixidur
* @author לערי ריינהארט
*/
@@ -197,14 +198,20 @@ $messages = array(
'category-subcat-count-limited' => 'Оваа категорија {{PLURAL:$1|ја содржи следнава поткатегорија|ги содржи следниве $1 поткатегории}}.',
'category-article-count' => '{{PLURAL:$2|Оваа категорија ја содржи само следнава страница.|{{PLURAL:$1|Следнава страница е|Следниве $1 страници се}} во оваа категорија, од вкупно $2.}}',
'category-article-count-limited' => '{{PLURAL:$1|Следнава страница е|Следниве $1 страници се}} во оваа категорија.',
-'category-file-count' => '{{PLURAL:$2|Оваа категорија ја содржи само следнава датотека.|{{PLURAL:$1|Следнава датотека е|Следниве $1 датотеки се}} во оваа категорија, од вкупно $2.}}',
-'category-file-count-limited' => '{{PLURAL:$1|Следнава датотека е|Следниве $1 датотеки се}} во оваа категорија.',
+'category-file-count' => '{{PLURAL:$2|Оваа категорија ја содржи само следнава податотека.|{{PLURAL:$1|Следнава податотека е|Следниве $1 податотеки се}} во оваа категорија, од вкупно $2.}}',
+'category-file-count-limited' => '{{PLURAL:$1|Следнава податотека е|Следниве $1 податотеки се}} во оваа категорија.',
'listingcontinuesabbrev' => 'продолжува',
-'mainpagetext' => 'Вики софтверот е успешно инсталиран.',
-'mainpagedocfooter' => 'Ве молиме, видете ја [http://meta.wikimedia.org/wiki/MediaWiki_localisation документацијата] и [http://meta.wikimedia.org/wiki/MediaWiki_User%27s_Guide водичот] за подетална информација односно МедијаВики. Актуелната верзија на македонската јазична датотека можете да најдете на [http://meta.wikimedia.org/wiki/LanguageMk.php Мета].',
+'linkprefix' => '/^(.*?)([a-zA-Z\\x80-\\xff]+)$/sD',
+'mainpagetext' => "<big>'''Успешно инсталирање на MediaWiki.'''</big>",
+'mainpagedocfooter' => 'Погледнете го [http://meta.wikimedia.org/wiki/Help:Contents Корисничкото напатствие] за подетални иформации како се користи вики софтверот.
-'about' => 'За',
+==Од каде да почнете==
+* [http://meta.wikimedia.org/wiki/Manual:Configuration_settings Листа на нагодувања]
+* [http://meta.wikimedia.org/wiki/Manual:FAQ MediaWiki ЧПП (често поставувани прашања)].
+* [https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/mediawiki-announce MediaWiki мејлинг листа за нови верзии]',
+
+'about' => 'Информации за',
'article' => 'Статија',
'newwindow' => '(се отвара во нов прозорец)',
'cancel' => 'Откажи',
@@ -212,7 +219,7 @@ $messages = array(
'qbbrowse' => 'Прелистај',
'qbedit' => 'Уреди',
'qbpageoptions' => 'Оваа страница',
-'qbpageinfo' => 'Информации за страницата',
+'qbpageinfo' => 'Содржина на страница',
'qbmyoptions' => 'Мои страници',
'qbspecialpages' => 'Специјални страници',
'moredotdotdot' => 'Повеќе...',
@@ -233,7 +240,7 @@ $messages = array(
'searchbutton' => 'Пребарај',
'go' => 'Оди',
'searcharticle' => 'Оди',
-'history' => 'Историја на страницата',
+'history' => 'Историја на страница',
'history_short' => 'Историја',
'updatedmarker' => 'ажурирано од мојата последна посета',
'info_short' => 'Информација',
@@ -326,7 +333,7 @@ $messages = array(
'editsection-brackets' => '[$1]',
'editold' => 'уреди',
'viewsourceold' => 'види код',
-'editsectionhint' => 'Уредување на секција: $1',
+'editsectionhint' => 'Уреди секција: $1',
'toc' => 'Содржина',
'showtoc' => 'прикажи',
'hidetoc' => 'сокриј',
@@ -334,15 +341,15 @@ $messages = array(
'viewdeleted' => 'Види $1?',
'restorelink' => '{{PLURAL:$1|едно избришано уредување|$1 избришани уредувања}}',
'feedlinks' => 'Фид:',
-'feed-invalid' => 'Лош тип на фид пријава',
-'feed-unavailable' => 'RSS/Atom фидови не се достапни на {{SITENAME}}',
+'feed-invalid' => 'Погрешен начин на претплата на фид',
+'feed-unavailable' => 'RSS/Atom фидови не се достапни',
'site-rss-feed' => '$1 RSS фид',
'site-atom-feed' => '$1 Atom фид',
'page-rss-feed' => '„$1“ RSS фид',
'page-atom-feed' => '„$1“ Atom фид',
'feed-atom' => 'Atom',
'feed-rss' => 'RSS',
-'red-link-title' => '$1 (страницата не постои)',
+'red-link-title' => '$1 (сеуште не е напишано)',
# Short words for each namespace, by default used in the namespace tab in monobook
'nstab-main' => 'Страница',
@@ -389,8 +396,8 @@ $1',
Ова најчесто е предизвикано од застарена разл. или врска до историја на страница која била избришана.
-Ако ова не е случајот, можеби сте нашле софтверска грешка (баг).
-Ве молиме пријавете го ова на некој [[Special:ListUsers/sysop|администратор]], давајќи врска до URL-то.',
+Ако ова не е случај, можеби сте нашле грешка во софтверот.
+Пријавете го ова на некој [[Special:ListUsers/sysop|администратор]], давајќи врска до URL-то.',
'missingarticle-rev' => '(измена#: $1)',
'missingarticle-diff' => '(разлика: $1, $2)',
'readonly_lag' => 'Базата е автоматски заклучена додека помошните сервери не се синхронизираат',
@@ -421,13 +428,15 @@ $1',
'protectedpagetext' => 'Оваа страница е заклучена за уредувања.',
'viewsourcetext' => 'Можете да го погледнете и копирате кодот на оваа страница:',
'protectedinterface' => 'Оваа страница содржи текст од интерфејсот на софтверот и е заклучена заради можна злоупотреба.',
-'editinginterface' => "'''Предупредување:''' Уредувате страница која се користи за приказ на текст од врска со програмата. Промените на оваа страница ќе се одразат на изгледот на страницата кај сите корисници.",
+'editinginterface' => "'''Предупредување:''' Уредувате страница која е дел од корисничкиот интерфејс на MediaWiki софтверот.
+Промените на оваа страница ќе предизвикаат промена на корисничкиот интерфејс кај останатите корисници.
+За превод, имајте го во предвид проектот [http://translatewiki.net/wiki/Main_Page?setlang=mk Betawiki], MediaWiki проект за локализација.",
'sqlhidden' => '(Скриен SQL прашалник)',
-'cascadeprotected' => 'Оваа страница е заштитена од уредување, бидејќи е вметната во {{PLURAL:$1|следнава страница, којашто е заштитена|следниве страници, коишто се заштитени}} со „преносна заштита“:
+'cascadeprotected' => 'Оваа страница е заштитена, не може да се уредува, бидејќи е дел од {{PLURAL:$1|следнава страница, којашто е заштитена|следниве страници, коишто се заштитени}} бидејќи опцијата „каскадна заштита“ е вклучена:
$2',
'namespaceprotected' => "Немате дозвола за уредување страници во именскиот простор '''$1'''.",
'customcssjsprotected' => 'Немате дозвола за уредување на оваа страница, бидејќи содржи лични нагодувања на друг корисник.',
-'ns-specialprotected' => 'Страниците во именскиот простор {{ns:special}} не може да се уредуваат.',
+'ns-specialprotected' => 'Специјални страници не може да се уредуваат.',
'titleprotected' => "Овој наслов е заштитен од креирање од [[User:$1|$1]].
Даденото образложение е ''$2''.",
@@ -440,7 +449,7 @@ $2',
'logouttitle' => 'Одјавување на корисник',
'logouttext' => '<strong>Сега сте одјавени.</strong>
-Можете да продолжите да го користите {{SITENAME}} анонимно или можете [[Special:UserLogin|повтроно да се најавите]] под исто или различно корисничко име. Да напоменеме дека некои страници може да продолжат да се прикажуваат како да сте најавени, се додека не го исчистите кеш-от на вашиот веб прелистувач.',
+Можете да продолжите со користење на {{SITENAME}} анонимно или можете [[Special:UserLogin|повторно да се најавите]] под исто или различно корисничко име. Да напоменеме дека некои страници може да продолжат да се прикажуваат како да сте најавени, се додека не го исчистите кешот на вашиот веб прелистувач.',
'welcomecreation' => '== Добредојдовте, $1! ==
Вашата корисничка сметка е креирана.
Не заборавајте да ги промените вашите [[Special:Preferences|{{SITENAME}} нагодувања]].',
@@ -498,7 +507,7 @@ $2',
'loginsuccesstitle' => 'Успешно најавување',
'loginsuccess' => 'Сега сте најавени на {{SITENAME}} како "$1".',
'nosuchuser' => 'Нема корисник со името "$1".
-Проверете да не сте направиле грешка во пишувањето, или [[Special:Userlogin/signup|креирајте нова корисничка сметка]].',
+Проверете да не сте направиле грешка во пишувањето, или [[Special:UserLogin/signup|креирајте нова корисничка сметка]].',
'nosuchusershort' => 'Нема корисник со името "<nowiki>$1</nowiki>".
Проверете дали правилно сте напишале.',
'nouserspecified' => 'Мора да назначите корисничко име.',
@@ -544,12 +553,12 @@ $2',
'resetpass_announce' => 'Најавени сте со привремена лозинка пратена по е-пошта.
За да го завршите пријавувањето, мора да поставите нова лозинка овде:',
'resetpass_text' => '<!-- Додадете текст тука -->',
-'resetpass_header' => 'Ресетирај ја лозинката',
+'resetpass_header' => 'Промена на корисничка лозинка',
'resetpass_submit' => 'Поставете лозинка и најавете се',
'resetpass_success' => 'Вашата лозинка беше успешно променета! Најавувањето е во тек...',
'resetpass_bad_temporary' => 'Неважечка привремена лозинка.
Можно е веќе да сте ја промениле вашата лозинка или да сте побарале нова привремена лозинка.',
-'resetpass_forbidden' => 'На {{SITENAME}} не може да се менуваат лозинките.',
+'resetpass_forbidden' => 'Лозинките не може да се менуваат',
'resetpass_missing' => 'Формуларот не содржи податоци.',
# Edit page toolbar
@@ -567,10 +576,10 @@ $2',
'math_tip' => 'Математичка формула (LaTeX)',
'nowiki_sample' => 'Овде внесете неформатиран текст',
'nowiki_tip' => 'Игнорирај вики форматирање',
-'image_sample' => 'пример.jpg',
+'image_sample' => 'Пример.jpg',
'image_tip' => 'Вметната слика',
-'media_sample' => 'Пример.mp3',
-'media_tip' => 'Врска кон мултимедијална датотека',
+'media_sample' => 'Пример.ogg',
+'media_tip' => 'Врска кон податотека',
'sig_tip' => 'Вашиот потпис со време',
'hr_tip' => 'Хоризонтална линија',
@@ -579,7 +588,7 @@ $2',
'subject' => 'Наслов',
'minoredit' => 'Ова е ситна промена',
'watchthis' => 'Набљудувај ја оваа страница',
-'savearticle' => 'Зачувај ја страницата',
+'savearticle' => 'Зачувај страница',
'preview' => 'Преглед',
'showpreview' => 'Прикажи преглед',
'showlivepreview' => 'Преглед во живо',
@@ -635,12 +644,13 @@ $2',
'accmailtitle' => 'Лозинката е испратена.',
'accmailtext' => "Лозинката за '$1' е испратена на $2.",
'newarticle' => '(нова)',
-'newarticletext' => "Следевте врска која води до страница која сеуште не постои. За да ја креирате страницата, почнете со типкање во долното прозорче (видете ја страницата за [[{{MediaWiki:Helppage}}|помош]] за повеќе информации). Ако сте овде по грешка, само притиснете го копчето '''назад''' во вашиот прелистувач.",
+'newarticletext' => "Следевте врска која води до страница која сè уште не постои.
+За да ја креирате страницата, почнете со пишување во долното прозорче (видете ја [[{{MediaWiki:Helppage}}|страницата за помош]] за повеќе информации). Ако сте овде по грешка, само притиснете го копчето '''назад''' во вашиот веб прелистувач.",
'anontalkpagetext' => "''Ова е страница за разговор со анонимен корисник кој сеуште не регистрирал корисничка сметка или не ја користи. Затоа мораме да ја користиме неговата нумеричка [[IP адреса]] за негова идентификација. Една IP адреса може да биде делена од повеќе корисници. Ако сте анонимен корисник и сметате дека кон вас се упатени ирелевантни коментари, ве молиме [[Special:UserLogin|креирајте корисничка сметка]] или [[Special:UserLogin|најавете се]] за да избегнете поистоветување со други анонимни корисници.''",
-'noarticletext' => 'Моментално нема текст на оваа страница, можете да го [[Special:Search/{{PAGENAME}}|побарате овој наслов]] во други страници или да ја [{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit}} уредите оваа страница].',
+'noarticletext' => 'Моментално нема текст на оваа страница, можете да направите [[Special:Search/{{PAGENAME}}|пребарување]] на овој наслов во други страници или да ја [{{fullurl:{{FULLPAGENAME}}|action=edit}} креирате оваа страница].',
'userpage-userdoesnotexist' => 'Корисничката сметка „$1“ не е регистрирана.
Ве молиме размислете дали навистина сакате да ја создадете/уредите оваа страница.',
-'clearyourcache' => "'''Забелешка - По зачувување морате да го исчистите кешот на вашиот веб прелистувач за да ги видите промените.'''
+'clearyourcache' => "'''Забелешка - По секое зачувување морате да го исчистите кешот на вашиот веб прелистувач за да ги видите промените.'''
'''Mozilla / Firefox / Safari:''' држете ''Shift'' додека кликате на ''Reload'' или одеднаш притиснете ''Ctrl-F5'' или ''Ctrl-R'' (''Command-R'' на Мекинтош);
'''Konqueror:''' кликнете на ''Reload'' или притиснете ''F5'';
'''Opera:''' избришете го кешот во ''Tools → Preferences'';
@@ -672,22 +682,23 @@ $2',
Горниот дел за текст ја содржи страницата како што сега постои.
Вашите промени се прикажани во долниот дел.
Ќе морате да ги внесете вашите промени со постоечкиот текст.
-'''Само''' текстот во горниот дел ќе биде зачуван кога ќе притиснете на \"Зачувај\".",
+'''Само''' текстот во горниот дел ќе биде зачуван кога ќе притиснете на \"Зачувај страница\".",
'yourtext' => 'Вашиот текст',
'storedversion' => 'Зачувана верзија',
'nonunicodebrowser' => '<strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вашиот прелистувач не е Уникод компатибилен, ве молиме променете го пред да уредувате статија.</strong>',
'editingold' => '<strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Менувате застарена верзија на оваа страница.
Ако ја зачувате, сите промени по оваа верзија ќе бидат изгубени.</strong>',
'yourdiff' => 'Разлики',
-'copyrightwarning' => '<div style="display:block;vertical-align: top;width:100%; background:blue; color:#fff; text-align:center; font-weight:bold; font-size:100%;margin-bottom:5px;margin-top:0;margin-left:-5px;margin-right:-4px;">НЕ ПРАЌАЈТЕ ТЕКСТОВИ ЗАШТИТЕНИ СО АВТОРСКИ ПРАВА БЕЗ ДОЗВОЛА!</div><br />
-Имајте во предвив дека сите придонеси кон {{SITENAME}} се смета дека се издадени под $2 (видете $1 за детали). Ако не сакате вашите текстови да бидат слободно уредувани и разменувани, не ги праќајте овде.<br />
-Исто така потврдувате дека вие сте автори на текстот, или сте го копирале од некој слободен извор.',
+'copyrightwarning' => 'Имајте во предвид дека сите придонеси кон {{SITENAME}} се смета дека се издадени под $2 (видете $1 за детали).
+Ако не сакате вашите текстови да бидат слободно уредувани и разменувани, не ги праќајте овде.<br />
+Исто така потврдувате дека вие сте автор на текстот, или сте го копирале од некој јавен домен или сличен слободен извор.
+<strong>НЕ ПРАЌАЈТЕ ТЕКСТОВИ ЗАШТИТЕНИ СО АВТОРСКИ ПРАВА БЕЗ ДОЗВОЛА!</strong>',
'copyrightwarning2' => 'Ве молиме, имајте во предвид дека сите придонеси кон {{SITENAME}} можат да бидат уредувани, менувани или отстранети од други корисници. Ако не сакате вашиот текст да биде менуван и редистрибуиран слободно, не го испраќајте овде.<br />
Исто така потврдувате дека текстот сте го напишале сами, или сте го копирале од јавен домен или сличен слободен извор (видетe $1 за детали).<br />
<strong>НЕ ПРАЌАЈТЕ ТЕКСТОВИ ЗАШТИТЕНИ СО АВТОРСКИ ПРАВА БЕЗ ДОЗВОЛА!</strong>',
-'longpagewarning' => '<strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Оваа страница има $1 килобајти;
-некои прелистувачи може да имаат проблеми со уредување на страниците поголеми од 32kb.
-Размислете за разделување на страницата во помали делови.</strong>',
+'longpagewarning' => '<strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Оваа страница има $1 kB;
+некои прелистувачи може да имаат проблеми со уредување на страниците поголеми од 32 kB.
+Размислете за разделување на страницата на помали делови.</strong>',
'longpageerror' => '<strong>ГРЕШКА: Текстот што го внесовте е голем $1 килобајти, што е повеќе од максималните $2 килобајти. Не може да се зачува.</strong>',
'readonlywarning' => '<strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Базата е заклучена заради одржување, па нема да можете да ги зачувате вашите промени сега.
Пробајте да го зачувате текстот локално и да го пратите подоцна.</strong>',
@@ -701,11 +712,11 @@ $2',
'template-protected' => '(заштитен)',
'template-semiprotected' => '(полу-заштитен)',
'hiddencategories' => 'Оваа страница припаѓа на {{PLURAL:$1|1 скриена категорија|$1 скриени категории}}:',
-'edittools' => '<!-- Овој текст ќе се прикаже под формите за уредување и подигнување датотеки. -->',
+'edittools' => '<!-- Овој текст ќе се прикаже под формите за уредување и подигнување. -->',
'nocreatetitle' => 'Креирањето на нови страници е ограничено',
'nocreatetext' => '{{SITENAME}} ја има ограничена можноста за креирање нови страници.
Можете да се вратите назад и да уредувате постоечка страница или [[Special:UserLogin|најавете се или креирајте нова корисничка сметка]].',
-'nocreate-loggedin' => 'Немате дозвола да создавате нови страници на {{SITENAME}}.',
+'nocreate-loggedin' => 'Немате дозвола да создавате нови страници.',
'permissionserrors' => 'Грешки во правата',
'permissionserrorstext' => 'Немате дозвола да го направите тоа, заради {{PLURAL:$1|следнава причина|следниве причини}}:',
'permissionserrorstext-withaction' => 'Немате дозвола за $2, заради {{PLURAL:$1|следнава причина|следниве причини}}:',
@@ -737,14 +748,14 @@ $2',
Образложението дадено од страна на $3 е ''$2''",
# History pages
-'viewpagelogs' => 'Види историја на оваа страница',
+'viewpagelogs' => 'Преглед на дневници за оваа страница',
'nohistory' => 'Не постои историја на уредување за оваа страница.',
'revnotfound' => 'Верзијата не е пронајдена',
'revnotfoundtext' => 'Старата верзија на оваа страница не може да се пронајде.
Проверете ја URL адресата што ја користевте за пристап до оваа страница.',
'currentrev' => 'Тековна ревизија',
'revisionasof' => 'Ревизија од $1',
-'revision-info' => 'Ревизии од $1; $2',
+'revision-info' => 'Ревизија од $1; направена од $2',
'previousrevision' => '← Претходна ревизија',
'nextrevision' => 'Следна ревизија →',
'currentrevisionlink' => 'Последна ревизија',
@@ -762,8 +773,8 @@ $2',
'historyempty' => '(празно)',
# Revision feed
-'history-feed-title' => 'Историја на ревизиите',
-'history-feed-description' => 'Историја на ревизиите за оваа страница на викито',
+'history-feed-title' => 'Историја на ревидирање',
+'history-feed-description' => 'Историја на ревидирање за оваа страница на викито',
'history-feed-item-nocomment' => '$1 на $2', # user at time
'history-feed-empty' => 'Бараната страница не постои.
Може била избришана од викито или преименувана.
@@ -786,48 +797,76 @@ $2',
'revisiondelete' => 'Избриши/врати ревизии',
'revdelete-nooldid-title' => 'Бараната измена не постои',
'revdelete-nooldid-text' => 'Не сте посочиле измена (измени) за да се изврши оваа функција или посочената измена не постои или се обидувате да ја сокриете моменталната измена.',
-'revdelete-selected' => '{{PLURAL:$2|Избрана ревизија|Избрани ревизии}} од [[:$1]]:',
-'logdelete-selected' => '{{PLURAL:$1|Одбран запис од дневникот|Одбрани записи од дневникот}}:',
-'revdelete-text' => 'Избришаните измени и настани сѐ уште ќе се појавуваат во историјата на страницата и дневниците, но делови од нивната содржина ќе бидат недостапни за јавноста.
-
-Други администратори на {{SITENAME}} сѐ уште ќе имаат пристап до скриената содржина и ќе можат да ја вратат преку истиот интерфејс, освен ако не се поставени дополнителни ограничувања.',
-'revdelete-legend' => 'Постави ограничувања на верзијата',
-'revdelete-hide-text' => 'Сокриј го текстот на верзијата',
-'revdelete-hide-comment' => 'Сокриј го описот на измената',
-'revdelete-hide-user' => 'Сокриј име/адреса на уредувачот',
-'revdelete-hide-restricted' => 'Постави ги овие ограничувања и за администраторите и заклучи го овој интерфејс',
+'revdelete-selected' => "'''{{PLURAL:$2|Избрана ревизија|Избрани ревизии}} од [[:$1]]:'''",
+'logdelete-selected' => "'''{{PLURAL:$1|Одбран запис од дневникот|Одбрани записи од дневникот}}:'''",
+'revdelete-text' => "'''Избришаните измени и настани сѐ уште ќе се појавуваат во историјата на страницата и дневниците, но делови од нивната содржина ќе бидат недостапни за јавноста.'''
+
+Други администратори на {{SITENAME}} сѐ уште ќе имаат пристап до скриената содржина и ќе можат да ја вратат преку истиот интерфејс, освен ако не се поставени дополнителни ограничувања.",
+'revdelete-legend' => 'Постави ограничувања за видливост',
+'revdelete-hide-text' => 'Сокриј текст на реввизија',
+'revdelete-hide-name' => 'Сокриј акција и нејзина цел',
+'revdelete-hide-comment' => 'Сокриј опис на уредување',
+'revdelete-hide-user' => 'Сокриј корисничко име/IP на уредувачи',
+'revdelete-hide-restricted' => 'Постави ги овие ограничувања и за Систем операторите и заклучи го овој интерфејс',
+'revdelete-suppress' => 'Сокриј податоци од Систем оператори и други корисници',
'revdelete-hide-image' => 'Сокриј содржина на податотека',
-'revdelete-log' => 'Коментар за лог:',
-'revdelete-submit' => 'Примени на следните верзии:',
-'revdelete-logentry' => 'променет приказ на верзија за [[$1]]',
+'revdelete-unsuppress' => 'Отстрани ограничувања на обновени ревизии',
+'revdelete-log' => 'Опис на дневнички запис:',
+'revdelete-submit' => 'Примени на селектирани ревизии',
+'revdelete-logentry' => 'променето видливост на ревизија на [[$1]]',
'logdelete-logentry' => 'променета видливост на настан од [[$1]]',
-'logdelete-success' => 'Успешно поставена видливост на настанот.',
+'revdelete-success' => "'''Успешно нагодена видливост на ревизија.'''",
+'logdelete-success' => "'''Успешно нагодување на дневник на видливост.'''",
+'revdel-restore' => 'Промена на видливост',
'pagehist' => 'Историја на страница',
'deletedhist' => 'Историја на бришења',
'revdelete-content' => 'содржина',
-'revdelete-summary' => 'опис на уредувањето',
+'revdelete-summary' => 'опис на уредување',
'revdelete-uname' => 'корисничко име',
+'revdelete-restricted' => 'применети ограничувања на систем оператори',
+'revdelete-unrestricted' => 'отстранети ограничувања за систем оператори',
'revdelete-hid' => 'сокриј $1',
'revdelete-unhid' => 'прикажи $1',
'revdelete-log-message' => '$1 од $2 {{PLURAL:$2|ревизија|ревизии}}',
'logdelete-log-message' => '$1 од $2 {{PLURAL:$2|настан|настани}}',
+# Suppression log
+'suppressionlog' => 'Дневник на сокривања',
+
# History merging
-'mergehistory-autocomment' => 'Споено [[:$1]] со [[:$2]]',
-'mergehistory-comment' => 'Споено [[:$1]] со [[:$2]]: $3',
+'mergehistory' => 'Спојување на истории на страница',
+'mergehistory-box' => 'Спојување на ревизии на две страници:',
+'mergehistory-from' => 'Изворна страница:',
+'mergehistory-into' => 'Целна страница:',
+'mergehistory-list' => 'Можно спојување на историјата на уредување',
+'mergehistory-merge' => 'Следните ревизии на [[:$1]] можат да се спојат во [[:$2]].
+Направете селекција само на оние ревизии креирани до специфицираното време.
+Предупредуваме дека ако ги користите навигационите врски селекцијата ќе биде изгубена.',
+'mergehistory-go' => 'Приказ на уредувања кои можат да се спојат',
+'mergehistory-submit' => 'Спојување на ревизии',
+'mergehistory-empty' => 'Нема ревизии кои можат да се спојат.',
+'mergehistory-success' => '$3 {{PLURAL:$3|ревизија|ревизии}} на [[:$1]] успешно {{PLURAL:$3|е споена|се споени}} во [[:$2]].',
+'mergehistory-fail' => 'Не е возможно да се направи спојување на историјата, проверете ја страницата и временските параметри.',
+'mergehistory-no-source' => 'Изворната страница $1 не постои.',
+'mergehistory-no-destination' => 'Целната страница $1 не постои.',
+'mergehistory-invalid-source' => 'Изворната страница мора да има валиден наслов.',
+'mergehistory-invalid-destination' => 'Целната страница мора да има валиден наслов.',
+'mergehistory-autocomment' => 'Споено [[:$1]] во [[:$2]]',
+'mergehistory-comment' => 'Споено [[:$1]] во [[:$2]]: $3',
# Merge log
-'mergelog' => 'Дневник на спојувања',
-'pagemerge-logentry' => 'споено [[$1]] со [[$2]] (ревизии до $3)',
+'mergelog' => 'Дневник на спојувања на страници',
+'pagemerge-logentry' => 'споено [[$1]] во [[$2]] (ревизии до $3)',
'revertmerge' => 'Одвојување',
+'mergelogpagetext' => 'Следи листа на скорешни спојувања на истории на страници.',
# Diffs
-'history-title' => 'Историја на верзии за „$1“',
-'difference' => '(Разлика меѓу верзии)',
+'history-title' => 'Историја на ревизии за „$1“',
+'difference' => '(Разлика меѓу ревизии)',
'lineno' => 'Линија $1:',
-'compareselectedversions' => 'Споредете ги избраните верзии',
+'compareselectedversions' => 'Споредба на избрани верзии',
'editundo' => 'откажи',
-'diff-multi' => '({{PLURAL:$1|Не е прикажана една меѓуверзија|Не се прикажани $1 меѓуверзии}})',
+'diff-multi' => '({{PLURAL:$1|Не е прикажана една меѓуревзија|Не се прикажани $1 меѓуревизии}})',
# Search results
'searchresults' => 'Резултати од пребарувањето',
@@ -860,12 +899,12 @@ $2',
'searchrelated' => 'поврзано',
'searchall' => 'се',
'showingresults' => "Подолу {{PLURAL:$1|е прикажан '''1''' резултат|се прикажани '''$1''' резултати}} почнувајќи од #'''$2'''.",
-'showingresultsnum' => "Подлу {{PLURAL:$3|е прикажан '''1''' резултат|се прикажани '''$3''' резултати}} почнувајќи од бројот '''$2'''.",
+'showingresultsnum' => "Подолу {{PLURAL:$3|е прикажан '''1''' резултат|се прикажани '''$3''' резултати}} почнувајќи од '''$2'''.",
'nonefound' => "'''Напомена''': По основно, пребарувањето се врши само низ некои именски простори.
Обидете се со додавање на префиксот ''се:'' за да пребарувате низ сите содржини (вклучувајќи страници за разговор, шаблони, итн) или користете го бараниот именски простор како префикс.",
'powersearch' => 'Напредно пребарување',
'powersearch-legend' => 'Напредно пребарување',
-'powersearch-ns' => 'Пребарување цо именски простори:',
+'powersearch-ns' => 'Пребарување во именски простори:',
'powersearch-redir' => 'Листа на пренасочувања',
'powersearch-field' => 'Пребарување на',
'search-external' => 'Надворешно пребарување',
@@ -878,7 +917,7 @@ $2',
'mypreferences' => 'мои нагодувања',
'prefs-edits' => 'Број на уредувања:',
'prefsnologin' => 'Не сте најавени',
-'prefsnologintext' => 'Мора да бидете <span class="plainlinks">[{{fullurl:Special:Userlogin|returnto=$1}} најавени]</span> за промена на вашите кориснички нагодувања.',
+'prefsnologintext' => 'Мора да бидете <span class="plainlinks">[{{fullurl:Special:UserLogin|returnto=$1}} најавени]</span> за промена на вашите кориснички нагодувања.',
'prefsreset' => 'Воспоставени се стандардните нагодувања.',
'qbsettings' => 'Лента за брз избор',
'qbsettings-none' => 'Без мени',
@@ -900,8 +939,9 @@ $2',
'math_image_error' => 'неуспешна PNG конверзија',
'math_bad_tmpdir' => 'Невозможно е создавањето на привремен директориум за математичките операции',
'math_bad_output' => 'Невозможно е создавањето на аутпут директориум за математичките операции',
-'math_notexvc' => 'Недостасува извршната датотека texvc; ве молиме видете math/README за подесувања.',
-'prefs-personal' => 'Кориснички податоци',
+'math_notexvc' => 'Недостасува извршната податотека texvc;
+погледнете math/README за подесувања.',
+'prefs-personal' => 'Кориснички профил',
'prefs-rc' => 'Скорешни промени',
'prefs-watchlist' => 'Листа на набљудувања',
'prefs-watchlist-days' => 'Број на денови прикажани во листата на набљудувања:',
@@ -937,14 +977,22 @@ $2',
'files' => 'Податотеки',
# User rights
-'userrights' => 'Управување со кориснички права', # Not used as normal message but as header for the special page itself
-'userrights-lookup-user' => 'Управување со кориснички групи',
-'userrights-user-editname' => 'Внеси корисничко име:',
-'editusergroup' => 'Уреди кориснички групи',
-'editinguser' => "Менување на корисничките права на корисникот '''[[User:$1|$1]]''' ([[User talk:$1|{{int:talkpagelinktext}}]] | [[Special:Contributions/$1|{{int:contribslink}}]])",
-'userrights-editusergroup' => 'Уреди ги корисничките групи',
-'saveusergroups' => 'Зачувај ги корисничките групи',
-'userrights-groupsmember' => 'Член на:',
+'userrights' => 'Управување со кориснички права', # Not used as normal message but as header for the special page itself
+'userrights-lookup-user' => 'Управување со кориснички групи',
+'userrights-user-editname' => 'Внеси корисничко име:',
+'editusergroup' => 'Уреди кориснички групи',
+'editinguser' => "Менување на корисничките права на корисникот '''[[User:$1|$1]]''' ([[User talk:$1|{{int:talkpagelinktext}}]] | [[Special:Contributions/$1|{{int:contribslink}}]])",
+'userrights-editusergroup' => 'Уреди ги корисничките групи',
+'saveusergroups' => 'Зачувај ги корисничките групи',
+'userrights-groupsmember' => 'Член на:',
+'userrights-reason' => 'Образложение на промената:',
+'userrights-no-interwiki' => 'Немате пермисии за уредување на кориснички права на други викија.',
+'userrights-nodatabase' => 'Базата на податоци $1 не постои или не е локална.',
+'userrights-nologin' => 'Мора да сте [[Special:UserLogin|најавени]] со администраторска корисничка сметка за да може да вршите промена на кориснички права.',
+'userrights-notallowed' => 'Вашата корисничка сметка нема пермисии за промена на кориснички права.',
+'userrights-changeable-col' => 'Групи кои може да ги промените',
+'userrights-unchangeable-col' => 'Групи кои не може да ги промените',
+'userrights-irreversible-marker' => '$1*',
# Groups
'group' => 'Група:',
@@ -953,30 +1001,74 @@ $2',
'group-bot' => 'Ботови',
'group-sysop' => 'Администратори',
'group-bureaucrat' => 'Бирократи',
+'group-suppress' => 'Надгледувачи',
'group-all' => '(сите)',
-'group-user-member' => 'корисник',
-'group-autoconfirmed-member' => 'автопотврден корисник',
+'group-user-member' => 'Корисник',
+'group-autoconfirmed-member' => 'Автопотврден корисник',
'group-bot-member' => 'Бот',
-'group-sysop-member' => 'Администратор',
+'group-sysop-member' => 'Систем оператор',
'group-bureaucrat-member' => 'Бирократ',
+'group-suppress-member' => 'Надгледувач',
'grouppage-user' => '{{ns:project}}:Корисници',
'grouppage-autoconfirmed' => '{{ns:project}}:Автопотврдени корисници',
'grouppage-bot' => '{{ns:project}}:Ботови',
'grouppage-sysop' => '{{ns:project}}:Администратори',
'grouppage-bureaucrat' => '{{ns:project}}:Бирократи',
+'grouppage-suppress' => '{{ns:project}}:Надгледувач',
+
+# Rights
+'right-read' => 'Читање страници',
+'right-edit' => 'Уредување страници',
+'right-createpage' => 'Креирање страници (кои не се страници за разговор)',
+'right-createtalk' => 'Креирање страници за разговор',
+'right-createaccount' => 'Креирање нови кориснички сметки',
+'right-minoredit' => 'Означување на уредувањата како ситни',
+'right-move' => 'Преместување страници',
+'right-move-subpages' => 'Преместување страници со нивните подстраници',
+'right-upload' => 'Подигнување податотеки',
+'right-reupload' => 'Пребришување постоечка податотека',
+'right-upload_by_url' => 'Подигнување податотека од URL адреса',
+'right-purge' => 'Избриши серверски кеш за страницата без барање потврда за тоа',
+'right-autoconfirmed' => 'Уредување на делумно заштитени страници',
+'right-bot' => 'Третиран како автоматски процес',
+'right-delete' => 'Бришење страници',
+'right-bigdelete' => 'Бришење страници со долга историја',
+'right-deleterevision' => 'Бришење и враќање на специфични ревизии на страници',
+'right-browsearchive' => 'Пребарување низ избришани страници',
+'right-undelete' => 'Обновување избришана страница',
+'right-suppressrevision' => 'Прегледај и обнови ревизии сокриени од Систем оператори',
+'right-suppressionlog' => 'Погледни приватни дневници',
+'right-block' => 'Оневозможување на останати корисници да уредуваат',
+'right-blockemail' => 'Оневозможување корисници да праќаат е-пошта',
+'right-hideuser' => 'Блокирање корисници, сокривање од јавноста',
+'right-ipblock-exempt' => 'Заобиколување на IP блокирања, авто-блокирања и блокирања на IP рангови',
+'right-proxyunbannable' => 'Заобиколување на автоматски блокирања од проксија',
+'right-protect' => 'Менување на нивоа на заштита и уредување на заштитени страници',
+'right-editprotected' => 'Уредување на заштитени страници (без каскадна заштита)',
+'right-editinterface' => 'Уредување на кориснички интерфејс',
+'right-editusercssjs' => 'Уредување на CSS и JS податотеки на други корисници',
+'right-import' => 'Увезување страници од други викија',
+'right-importupload' => 'Увезување страници од подигната податотека',
+'right-patrol' => 'Означи ги уредувањата на другите како проверени',
+'right-unwatchedpages' => 'Прегледување на листа на ненабљудувани страници',
+'right-trackback' => 'Потврдување на враќање',
+'right-mergehistory' => 'Спојување на историите на страниците',
+'right-userrights' => 'Уредување на сите кориснички права',
+'right-userrights-interwiki' => 'Уредување на кориснички права на корисници на други викија',
+'right-siteadmin' => 'Заклучување и отклучување на базата на податоци',
# User rights log
-'rightslog' => 'Историја на корисничките права',
+'rightslog' => 'Дневник на менувања на кориснички права',
'rightslogtext' => 'Ова е дневник на промени на кориснички права.',
-'rightslogentry' => 'променето групно членство за $1 од $2 во $3',
+'rightslogentry' => 'Променето членство во група за $1 од $2 во $3',
'rightsnone' => '(нема)',
# Recent changes
'nchanges' => '$1 {{PLURAL:$1|промена|промени}}',
'recentchanges' => 'Скорешни промени',
-'recentchangestext' => 'Забележете ги најновите промени на викито на оваа страница.',
+'recentchangestext' => 'Следење на последните промени на викито на оваа страница.',
'recentchanges-feed-description' => 'Следење на скорешните промени на викито во овој фид.',
'rcnote' => "Долу {{PLURAL:$1|е прикажана '''1''' промена|се прикажани скорешните '''$1''' промени}} {{PLURAL:$2|денес|во последниве '''$2''' дена}}, почнувајќи од $5, $4.",
'rcnotefrom' => 'Подолу се промените од <b>$2</b> (се прикажуваат до <b>$1</b>).',
@@ -1028,14 +1120,14 @@ $2',
* '''<tt><nowiki>[[</nowiki>{{ns:image}}<nowiki>:File.jpg]]</nowiki></tt>''' за верзија на сликата во целосна големина
* '''<tt><nowiki>[[</nowiki>{{ns:image}}<nowiki>:File.png|200px|thumb|left|alt text]]</nowiki><tt>''' за верзија на сликата со големина од 200 пиксели рендерирана во соодветна кутија, со опис како што е наведено во '''alt text'''
* '''<tt><nowiki>[[</nowiki>{{ns:media}}<nowiki>:File.ogg]]</nowiki><tt>''' за директно поврзување со податотеката без нејзино прикажување",
-'upload-permitted' => 'Дозволени видови на податотеки: $1.',
+'upload-permitted' => 'Дозволени типови на податотеки: $1.',
'upload-preferred' => 'Преферирани типови на податотеки: $1.',
'upload-prohibited' => 'Забранети типови на податотеки: $1.',
-'uploadlog' => 'дневник на подигнувањата',
-'uploadlogpage' => 'Дневник на подигнувањата',
+'uploadlog' => 'дневник на подигнувања',
+'uploadlogpage' => 'Дневник на подигнувања',
'uploadlogpagetext' => 'Подолу е листа на најновите подигнувања на податотеки.
Погледнете ја [[Special:NewImages|галеријата на нови податотеки]] за визуелен преглед.',
-'filename' => 'Име на податотеката',
+'filename' => 'Име на податотека',
'filedesc' => 'Опис',
'fileuploadsummary' => 'Опис:',
'filestatus' => 'Copyright статус:',
@@ -1085,7 +1177,7 @@ $2',
'uploadedimage' => 'подигнато "[[$1]]"',
'overwroteimage' => 'подигнато нова верзија на "[[$1]]"',
'uploaddisabled' => 'Забрана за подигнувања',
-'uploaddisabledtext' => 'Подигнувања на податотеки не се допуштени на {{SITENAME}}.',
+'uploaddisabledtext' => 'Подигнување на податотеки е оневозможено.',
'uploadscripted' => 'Податотеката содржи HTML или скриптен код што може да биде погрешно интерпретира од страна на веб прелистувачите.',
'uploadcorrupt' => 'Податотеката е оштетена или има неточна наставка.
Ве молиме проверете ја податотеката и подигнете ја повторно.',
@@ -1102,9 +1194,9 @@ $2',
Дневникот на бришење за оваа податотека може да го прегледате овде заради ваша информација:",
'filename-bad-prefix' => 'Името на податотеката која ја подигнувате започнува со <strong>"$1"</strong>, типично за имиња автоматски креирани од страна на дигиталните камери, што не е доволно описно име .
Ве молиме одберете подобро описно име за вашата податотека.',
-'filename-prefix-blacklist' => ' #<!-- leave this line exactly as it is --> <pre>
-# Syntax is as follows:
-# * Било што посче знакот "#" па до крајот на линијата претставува коментар
+'filename-prefix-blacklist' => ' #<!-- Не менувај ја содржината на оваа редица, остави ја како што е --> <pre>
+# Опис на ситнаксата:
+# * Било што после знакот "#" па до крајот на линијата претставува коментар
# * Секој ред означува префикс на типични имиња доделувани од страна на дигиталните камери
CIMG # Casio
DSC_ # Nikon
@@ -1115,20 +1207,39 @@ IMG # генерички
JD # Jenoptik
MGP # Pentax
PICT # misc.
- #</pre> <!-- leave this line exactly as it is -->',
-
-'upload-proto-error' => 'Погрешен протокол',
-'upload-file-error' => 'Внатрешна грешка',
-
-'license' => 'Лиценца:',
+ #</pre> <!-- Не менувај ја содржината на оваа редица, остави ја како што е -->',
+
+'upload-proto-error' => 'Погрешен протокол',
+'upload-proto-error-text' => 'За оддалечено подигнување потребно е URL-то да почнува со <code>http://</code> или <code>ftp://</code>.',
+'upload-file-error' => 'Внатрешна грешка',
+'upload-file-error-text' => 'Се случи внатрешна грешка при обидот за креирање на помошна податотека на серверот.
+Молиме контактирајте некој [[Special:ListUsers/sysop|администратор]].',
+'upload-misc-error' => 'Непозната грешка при подигнување',
+'upload-misc-error-text' => 'Се појави грешка при подигнувањето.
+Проверете дали URL-то е правилно и достапно, па обидете се повторно.
+Ако пак се појави проблем контактирајте со некој [[Special:ListUsers/sysop|администратор]].',
+
+# Some likely curl errors. More could be added from <http://curl.haxx.se/libcurl/c/libcurl-errors.html>
+'upload-curl-error6' => 'Не може да се пристапи до URL-то',
+'upload-curl-error6-text' => 'Наведеното URL не е достапно.
+Проверете дали URL-то е исправно и достапно.',
+'upload-curl-error28' => 'Истече времето за подигнување',
+'upload-curl-error28-text' => 'Сајтот премногу споро одговара.
+Проверете дали е подигнат, почекајте малку и обидете се повторно.
+Може да се обидете кога нема да биде многу зафатен.',
+
+'license' => 'Лиценцирање:',
'nolicense' => 'Нема',
'license-nopreview' => '(Прегледот не е достапен)',
'upload_source_url' => ' (валидна, јавно достапна адреса (URL))',
-'upload_source_file' => ' (датотека на вашиот компјутер)',
+'upload_source_file' => '(податотека на вашиот компјутер)',
# Special:ImageList
+'imagelist-summary' => 'Оваа специјална страница ги покажува сите подигнати податотеки.
+По основно последно подигнатите страници се прикажани на почеток од листата.
+Со клик на насловот на колоната може да се промени подредувањето.',
'imagelist_search_for' => 'Побарај име на медија:',
-'imgfile' => 'датотека',
+'imgfile' => 'податотека',
'imagelist' => 'Листа на слики',
'imagelist_date' => 'Датум',
'imagelist_name' => 'Име',
@@ -1139,6 +1250,9 @@ PICT # misc.
# Image description page
'filehist' => 'Историја на податотеката',
'filehist-help' => 'Кликнете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.',
+'filehist-deleteall' => 'бриши се',
+'filehist-deleteone' => 'бриши',
+'filehist-revert' => 'врати',
'filehist-current' => 'моментална',
'filehist-datetime' => 'Датум/Време',
'filehist-user' => 'Корисник',
@@ -1149,16 +1263,18 @@ PICT # misc.
'linkstoimage' => 'До оваа податотека има {{PLURAL:$1|врска од следнава страница|врски од следниве $1 страници}}:',
'nolinkstoimage' => 'Нема страници кои ја користат оваа податотека.',
'morelinkstoimage' => 'Погледни [[Special:WhatLinksHere/$1|други врски]] кон оваа податотека.',
-'sharedupload' => 'Оваа датотека е заедничка и може да се користи од други проекти.',
+'redirectstofile' => '{{PLURAL:$1|Следната податотека пренасочува|$1 Следните податотеки пренасоуваат}} кон оваа податотека:',
+'duplicatesoffile' => '{{PLURAL:$1|Следната податотека е дупликат|$1 Следните податотеки се дупликати}} на оваа податотека:',
+'sharedupload' => 'Оваа податотека е во заедничката ризница и може да се користи во други проекти.',
'shareduploadwiki' => 'Ве молиме видете $1 за понатамошна информација.',
-'shareduploadwiki-desc' => 'Описот на нејзината $1 на ризницата е прикажан подолу.',
-'shareduploadwiki-linktext' => 'страница за опис',
-'shareduploadduplicate' => 'Оваа датотека е дупликат на $1 од ризницата.',
-'shareduploadduplicate-linktext' => 'друга датотека',
-'shareduploadconflict' => 'Оваа датотека има исто име како $1 од ризницата.',
-'shareduploadconflict-linktext' => 'друга датотека',
+'shareduploadwiki-desc' => 'Описот на нејзината $1 на заедничката ризница е прикажан подолу.',
+'shareduploadwiki-linktext' => 'страница за опис на податотека',
+'shareduploadduplicate' => 'Оваа податотека е дупликат на $1 од заедничката ризница.',
+'shareduploadduplicate-linktext' => 'друга податотека',
+'shareduploadconflict' => 'Оваа податотека има исто име како $1 од заедничката ризница.',
+'shareduploadconflict-linktext' => 'друга податотека',
'noimage' => 'Не постои податотека со тоа име, проверете $1',
-'noimage-linktext' => 'подигни',
+'noimage-linktext' => 'подигни една',
'uploadnewversion-linktext' => 'Подигни нова верзија на оваа податотека',
'imagepage-searchdupe' => 'Барај дупликат податотеки',
@@ -1183,7 +1299,7 @@ PICT # misc.
'filedelete-submit' => 'Бриши',
'filedelete-success' => "'''$1''' беше избришана.",
'filedelete-success-old' => "Верзијата на '''[[Media:$1|$1]]''' од $3, $2 беше избришана.",
-'filedelete-nofile' => "'''$1''' не постои на {{SITENAME}}.",
+'filedelete-nofile' => "'''$1''' не постои.",
'filedelete-nofile-old' => "Не постојат архивирани верзии на '''$1''' со атрибути како што се наведени.",
'filedelete-otherreason' => 'Друга/дополнителна причина:',
'filedelete-reason-otherlist' => 'Друга причина',
@@ -1205,7 +1321,8 @@ PICT # misc.
# Unused templates
'unusedtemplates' => 'Неискористени шаблони',
-'unusedtemplatestext' => 'Оваа страница ги прикажува сите страници во шаблонскиот именски простор кои не се вклучени во некоја друга страница. Не заборавајте да ги проверите другите врски во шаблоните пред да ги избришете.',
+'unusedtemplatestext' => 'Оваа страница ги прикажува сите страници во именскиот простор {{ns:template}} кои не се вклучени во друга страница.
+Не заборавајте да ги проверите другите врски во шаблоните пред да ги избришете.',
'unusedtemplateswlh' => 'други врски',
# Random page
@@ -1221,17 +1338,17 @@ PICT # misc.
'sitestats' => 'Статистики за {{SITENAME}}',
'userstats' => 'Статистики за корисници',
'sitestatstext' => "Има {{PLURAL:$1|'''1''' страница|вкупно '''$1''' страници}} во базата на податоци.
-Вброени се и „страници за разговор“, страници за {{SITENAME}}, минимални „никулци“, пренасочувања, и други коишто веројатно не се сметаат за важечки статии.
+Вброени се и „страници за разговор“, страници за {{SITENAME}}, минимални „никулци“, пренасочувања и други коишто веројатно не може да се сметаат за важечки статии.
Без нив, има {{PLURAL:$2|'''1''' страница што веројатно е важечка статија|'''$2''' страници што веројатно се важечки статии}}.
-'''$8''' {{PLURAL:$8|датотека е подигната|датотеки се подигнати}}.
+'''$8''' {{PLURAL:$8|податотека е подигната|податотеки се подигнати}}.
-Има вкупно '''$3''' {{PLURAL:$3|преглед|прегледи}} и '''$4''' {{PLURAL:$4|промена на страниците|промени на страниците}}, откако страницата {{SITENAME}} е пуштена.
+Има вкупно '''$3''' {{PLURAL:$3|преглед|прегледи}} и '''$4''' {{PLURAL:$4|уредување на страниците|уредувања на страниците}}, откако {{SITENAME}} е активна.
Со тоа, во просек има '''$5''' уредувања по страница и '''$6''' прегледи по уредување.
Должината на [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:Job_queue редицата за работи] изнесува '''$7'''.",
'userstatstext' => "Има вкупно {{PLURAL:$1|'''1''' регистриран [[Special:ListUsers|корисник]]|'''$1''' регистрирани [[Special:ListUsers|корисници]]}}, од кои '''$2''' (или '''$4%''') {{PLURAL:$2|има|имаат}} кориснички права на „$5“.",
-'statistics-mostpopular' => 'Најгледани страници',
+'statistics-mostpopular' => 'Најпосетувани страници',
'disambiguations' => 'Страници за појаснување',
'disambiguationspage' => 'Template:Врски до страници за појаснување',
@@ -1239,15 +1356,19 @@ PICT # misc.
Тие треба да покажуваат кон соодветната тема.<br />
Страница се третира како појаснувачка ако користи шаблон кој е наведен во [[MediaWiki:Disambiguationspage]]",
-'doubleredirects' => 'Двојни пренасочувања',
-'doubleredirectstext' => 'Секој ред содржи врски кон првото и второто пренасочување, којшто обично ја посочува <i>вистинската</i> целна страница кон кое првото пренасочување би требало да насочува.',
+'doubleredirects' => 'Двојни пренасочувања',
+'doubleredirectstext' => 'Секој ред содржи врски кон првото и второто пренасочување, којшто обично ја посочува <i>вистинската</i> целна страница кон кое првото пренасочување би требало да насочува.',
+'double-redirect-fixed-move' => '[[$1]] беше преместена, сега пренасочува во [[$2]]',
+'double-redirect-fixer' => 'Исправувач на пренасочувања',
'brokenredirects' => 'Прекинати пренасочувања',
'brokenredirectstext' => 'Следните пренасочувања покажуваат кон непостоечка статија.',
'brokenredirects-edit' => '(уреди)',
'brokenredirects-delete' => '(бриши)',
-'withoutinterwiki' => 'Страници без интервики (јазични) врски',
+'withoutinterwiki' => 'Страници без интервики (јазични) врски',
+'withoutinterwiki-legend' => 'Префикс',
+'withoutinterwiki-submit' => 'Прикажи',
'fewestrevisions' => 'Статии со најмалку ревизии',
@@ -1255,11 +1376,12 @@ PICT # misc.
'nbytes' => '$1 {{PLURAL:$1|бајт|бајти}}',
'ncategories' => '$1 {{PLURAL:$1|категорија|категории}}',
'nlinks' => '$1 {{PLURAL:$1|врска|врски}}',
-'nmembers' => '$1 {{PLURAL:$1|член|членови}}',
+'nmembers' => '$1 {{PLURAL:$1|член|члена}}',
'nrevisions' => '$1 {{PLURAL:$1|измена|измени}}',
'nviews' => '$1 {{PLURAL:$1|преглед|прегледи}}',
+'specialpage-empty' => 'Нема резултати од пребарувањето за овој извештај.',
'lonelypages' => 'Осамени страници',
-'lonelypagestext' => 'Следните страници не се поврзани од други страници на ова вики.',
+'lonelypagestext' => 'Следните страници не се поврзани од или трансклудирани во други страници на {{SITENAME}}.',
'uncategorizedpages' => 'Некатегоризирани страници',
'uncategorizedcategories' => 'Некатегоризирани категории',
'uncategorizedimages' => 'Некатегоризирани податоци',
@@ -1271,9 +1393,9 @@ PICT # misc.
'wantedpages' => 'Барани страници',
'mostlinked' => 'Најмногу врски до страници',
'mostlinkedcategories' => 'Најмногу врски до категории',
-'mostlinkedtemplates' => 'Најповеќе линкови кон шаблони',
+'mostlinkedtemplates' => 'Најмногу врски кон шаблони',
'mostcategories' => 'Статии со најмногу категории',
-'mostimages' => 'Најмногу поврзувања до податоци',
+'mostimages' => 'Најмногу врски до податотеки',
'mostrevisions' => 'Статии со најмногу верзии',
'prefixindex' => 'Список на префикси',
'shortpages' => 'Кратки страници',
@@ -1281,8 +1403,11 @@ PICT # misc.
'deadendpages' => 'Ќорсокак страници',
'deadendpagestext' => 'Следните страници немаат врски кон ниту една друга страница на ова вики.',
'protectedpages' => 'Заштитени страници',
+'protectedpages-indef' => 'Само бесконечни заштити',
'protectedpagestext' => 'Следните страници се заштитени во поглед на преместување и уредување',
'protectedpagesempty' => 'Во моментов нема заштитени страници со параметрите кои ги зададовте.',
+'protectedtitles' => 'Заштитени наслови',
+'protectedtitlestext' => 'Следните наслови се забранети за создавање',
'protectedtitlesempty' => 'Во овој момент нема заштитени наслови кои ги задоволуваат наведените критериуми.',
'listusers' => 'Листа на корисници',
'newpages' => 'Нови страници',
@@ -1294,6 +1419,11 @@ PICT # misc.
'unusedcategoriestext' => 'Следните категории постојат и покрај тоа што ниедна статија и категорија не ги користи.',
'notargettitle' => 'Нема цел',
'notargettext' => 'Не одредивте целна страница или корисник на кој би се применила функцијата.',
+'nopagetitle' => 'Не постои таков наслов',
+'nopagetext' => 'Целната страница која ја наведовте не постои.',
+'pager-newer-n' => '{{PLURAL:$1|понова 1|понови $1}}',
+'pager-older-n' => '{{PLURAL:$1|постар 1|постари $1}}',
+'suppress' => 'Надзор',
# Book sources
'booksources' => 'Печатени извори',
@@ -1308,7 +1438,8 @@ PICT # misc.
'all-logs-page' => 'Сите дневници',
'log-search-legend' => 'Пребарување на log записи',
'log-search-submit' => 'Оди',
-'alllogstext' => 'Комбиниран приказ на дневници на подигнувања, бришења, заштита, блокирање и администраторски. Можете да го стесните прегледот преку избор на вид на дневник, име на корисник, или односната страница.',
+'alllogstext' => 'Комбиниран приказ на сите расположиви дневници на {{SITENAME}}.
+Изберете соодветен дневник од предложената листа, корисничко име или страница (се прави разлика помеѓу големи и мали букви).',
'logempty' => 'Нема одговарачки записи во дневникот.',
'log-title-wildcard' => 'Пребарај наслови кои почнуваат со овој текст',
@@ -1317,8 +1448,8 @@ PICT # misc.
'alphaindexline' => '$1 во $2',
'nextpage' => 'Следна страница ($1)',
'prevpage' => 'Претходна страница ($1)',
-'allpagesfrom' => 'Прикажи страници кои започнуваат од:',
-'allarticles' => 'Сите статии',
+'allpagesfrom' => 'Прикажи страници кои започнуваат со:',
+'allarticles' => 'Сите страници',
'allinnamespace' => 'Сите страници (именски простор $1)',
'allnotinnamespace' => 'Сите страници (кои не се во именскиот простор $1)',
'allpagesprev' => 'Претходна',
@@ -1342,13 +1473,24 @@ PICT # misc.
'listusers-submit' => 'Прикажи',
'listusers-noresult' => 'Не е пронајден корисник.',
+# Special:ListGroupRights
+'listgrouprights' => 'Права на кориснички групи',
+'listgrouprights-summary' => 'Следната листа е листа на кориснички групи дефинирани на ова вики, заедно со нивните придружени права на пристап.
+Можно е да има [[{{MediaWiki:Listgrouprights-helppage}}|дополнителни информации]] за некои права.',
+'listgrouprights-group' => 'Група',
+'listgrouprights-rights' => 'Права',
+'listgrouprights-helppage' => 'Help:Права на групи',
+'listgrouprights-members' => '(листа на членови)',
+'listgrouprights-right-display' => '$1 ($2)',
+
# E-mail user
'mailnologin' => 'Нема адреса за праќање',
-'mailnologintext' => 'Мора да бидете [[Special:UserLogin|најавени]] и да имате валидна е-поштенска адреса во вашите [[Special:Preferences|наагодувања]] за да испратите е-пошта до други корисници.',
-'emailuser' => 'Е-пошта до овој корисник',
-'emailpage' => 'Е-пошта до корисникот',
-'emailpagetext' => 'Ако овој корисник внесол валидна е-поштенска адреса во неговите или нејзините нагодувања, долниот формулар ќе прати една порака. Е-поштенската адреса што ја внесовте во вашите нагодувања ќе се прикаже во "Од" полето на пораката, со што примачот ќе може да ви одговори.',
-'usermailererror' => 'Настана следната грешка:',
+'mailnologintext' => 'Мора да бидете [[Special:UserLogin|најавени]] и да имате валидна е-поштенска адреса во вашите [[Special:Preferences|нагодувања]] за да може да праќате е-пошта до други корисници.',
+'emailuser' => 'Прати е-пошта до овој корисник',
+'emailpage' => 'Е-пошта до корисник',
+'emailpagetext' => 'Можете да го користите следниов формулар за праќање на е-поштенска порака до овој корисник.
+Е-поштенската адреса која ја имате наведено во [[Special:Preferences|вашите нагодувања]] ќе се прикаже во "Од" полето на е-пораката, со што примачот ќе може да ви одговори директно вам.',
+'usermailererror' => 'Настана следната грешка при праќање е-пошта:',
'defemailsubject' => '{{SITENAME}} е-пошта',
'noemailtitle' => 'Нема е-поштенска адреса',
'noemailtext' => 'Овој корисник нема наведено валидна е-поштенска адреса, или избрал да не прима е-пошта од други корисници.',
@@ -1364,7 +1506,7 @@ PICT # misc.
'emailuserfooter' => 'Оваа е-порака беше пратена од $1 до $2 со помош на функцијата Е-пошта на {{SITENAME}}.',
# Watchlist
-'watchlist' => 'набљудувања',
+'watchlist' => 'Мои набљудувања',
'mywatchlist' => 'Мои набљудувања',
'watchlistfor' => "(за '''$1''')",
'nowatchlist' => 'Немате ништо во вашата листа на набљудувања.',
@@ -1381,7 +1523,7 @@ PICT # misc.
'unwatchthispage' => 'Престани набљудување',
'notanarticle' => 'Не е статија',
'notvisiblerev' => 'Ревизијата била избришана',
-'watchnochange' => 'Ниедно од вашите набљудувања не беше уредувано во прикажаниот период.',
+'watchnochange' => 'Ниту едно од вашите набљудувања не било уредувано во прикажаниот период.',
'watchlist-details' => '{{PLURAL:$1|$1 страница|$1 страници}} во вашата листа на набљудувања, неброејќи ги страниците за разговор.',
'wlheader-enotif' => '* Известување по е-пошта е овозможено.',
'wlheader-showupdated' => "* Страници кои се променети од вашата последна посета се прикажани со '''задебелени''' букви",
@@ -1390,7 +1532,7 @@ PICT # misc.
'watchlistcontains' => 'Вашата листа на набљудувања содржи $1 {{PLURAL:$1|страница|страници}}.',
'iteminvalidname' => "Проблем со елементот '$1', неважечко име...",
'wlnote' => "Подолу {{PLURAL:$1|е прикажана последната промена|се прикажани последните '''$1''' промени}} во {{PLURAL:$2|последниов час|последниве '''$2''' часа}}.",
-'wlshowlast' => 'Прикажи ги последните $1 часа $2 денови $3',
+'wlshowlast' => 'Прикажи ги последните $1 часа, $2 денови, $3',
'watchlist-show-bots' => 'Прикажи бот уредувања',
'watchlist-hide-bots' => 'Сокриј бот уредувања',
'watchlist-show-own' => 'Прикажи мои уредувања',
@@ -1486,8 +1628,9 @@ $NEWPAGE
'sessionfailure' => 'Има проблем со вашата сесија;
оваа акција е откажана како превентива против преземање сесии.
Притиснете го копчето „назад“ и повторно вчитајте ја страницата од која дојдовте и обидете се повторно.',
-'protectlogpage' => 'Дневник на заштитата',
-'protectlogtext' => 'Подолу е листа на отклучувања/заклучувања на страницата. Видете [[Project:Заштитена страница]] за повеќе информации.',
+'protectlogpage' => 'Дневник на заштитувања',
+'protectlogtext' => 'Подолу е листа на отклучувања/заклучувања на страницата.
+Погледни [[Special:ProtectedPages|листа на заштитени страници]] за листа на тековни заштити на страници.',
'protectedarticle' => 'заштитена "[[$1]]"',
'modifiedarticleprotection' => 'сменето ниво на заштита за „[[$1]]“',
'unprotectedarticle' => 'отстранета заштита на "[[$1]]"',
@@ -1522,43 +1665,68 @@ $NEWPAGE
'pagesize' => '(бајти)',
# Restrictions (nouns)
-'restriction-edit' => 'Уреди',
-'restriction-move' => 'Премести',
+'restriction-edit' => 'Уредување',
+'restriction-move' => 'Преместување',
+'restriction-create' => 'Креирање',
+'restriction-upload' => 'Подигнување',
+
+# Restriction levels
+'restriction-level-sysop' => 'целосно заштитено',
+'restriction-level-autoconfirmed' => 'делумно заштитено',
+'restriction-level-all' => 'сите нивоа',
# Undelete
-'undelete' => 'Врати ја избришаната страница',
-'undeletepage' => 'Погледај и врати ги избришаните страници',
-'viewdeletedpage' => 'Прегледај ги избришаните страници',
-'undeletepagetext' => 'Следните страници се избришани, но сеуште се во архивата и можат да бидат обновени. Архивата може периодично да се чисти.',
-'undeleteextrahelp' => "За да ја вратите целата страница, одселектирајте ги сите полиња и притиснете на '''''Врати'''''.
-За да извршите селективно враќање, селектирајте ги полињата до соодветните верзии за враќање и притиснете на '''''Врати'''''.
-Со притиснување на '''''Ресетирај''''' ги бришете коментарот и сите полиња за штиклирање.",
-'undeleterevisions' => '{{PLURAL:$1|$1 измена е архивирана|$1 измени се архивирани}}',
-'undeletehistory' => 'Ако ја обновите страницата, сите поправки ќе бидат вратени во историјата.
-Ако нова страница со исто име е создадена по бришењето, обновените поправки ќе се појават во претходната историја.
-Уште една забелешка дека ограничувањата на поправката на податоците се губат по поправките',
-'undeletehistorynoadmin' => 'Оваа статија беше избришана. Причината за бришењето е наведена подолу,
+'undelete' => 'Врати избришани страници',
+'undeletepage' => 'Погледај и врати избришани страници',
+'viewdeletedpage' => 'Прегледај ги избришаните страници',
+'undeletepagetext' => 'Следните страници се избришани, но сеуште се во архивата и можат да бидат обновени. Архивата може периодично да се чисти.',
+'undelete-fieldset-title' => 'Обнови ревизии',
+'undeleteextrahelp' => "За да вратите целосна историја на страница, одселектирајте ги сите полиња и притиснете на '''''Врати'''''.
+За да извршите селективно враќање, селектирајте ги полињата до соодветните ревизии за враќање и притиснете на '''''Врати'''''.
+Со притискање на '''''Ресетирај''''' го бришете коментарот и сите полиња за штиклирање.",
+'undeleterevisions' => '{{PLURAL:$1|$1 измена е архивирана|$1 измени се архивирани}}',
+'undeletehistory' => 'Ако ја обновите страницата, сите поправки ќе бидат вратени во историјата.
+Ако нова страница со исто име е создадена по бришењето, обновените поправки ќе се појават во претходната историја.',
+'undeletehistorynoadmin' => 'Оваа статија беше избришана. Причината за бришењето е наведена подолу,
заедно со информации за корисникот кој ја уредувал страницата пред бришењето. Целиот текст
од избришаните верзии е достапен само за администраторите.',
-'undeletebtn' => 'Обнови!',
-'undeletereset' => 'Ресетирај',
-'undeletecomment' => 'Коментар:',
-'undeletedarticle' => 'обновена "[[$1]]"',
-'undeletedrevisions' => '{{PLURAL:$1|1 измена е обновена|$1 измени се обновени}}',
-'undeletedrevisions-files' => '{{PLURAL:$1|1 измена|$1 измени}} и {{PLURAL:$2|1 датотека|$2 датотеки}} се вратени',
-'undeletedfiles' => '{{PLURAL:$1|1 датотека е вратена|$1 датотеки се вратени}}',
-'cannotundelete' => 'Враќањето не успеа, некој друг можеби ја вратил страницата претходно.',
-'undeletedpage' => "<big>'''$1 е обновена'''</big>
-
-Видете ја [[Special:Log/delete|историјата на бришења]] за листа на скоро избришани и обновени страници.",
+'undeleterevision-missing' => 'Грешна или непостоечка ревизија.
+Можеби имате лоша врска, ревизијата била обновена или избришана од архивата.',
+'undelete-nodiff' => 'Не постои постара ревизија.',
+'undeletebtn' => 'Обнови',
+'undeletelink' => 'врати',
+'undeletereset' => 'Ресетирај',
+'undeletecomment' => 'Коментар:',
+'undeletedarticle' => 'обновена "[[$1]]"',
+'undeletedrevisions' => '{{PLURAL:$1|1 измена е обновена|$1 измени се обновени}}',
+'undeletedrevisions-files' => '{{PLURAL:$1|1 измена|$1 измени}} и {{PLURAL:$2|1 податотека|$2 податотеки}} се вратени',
+'undeletedfiles' => '{{PLURAL:$1|1 податотека е вратена|$1 податотеки се вратени}}',
+'cannotundelete' => 'Враќањето не успеа, некој друг можеби ја вратил страницата претходно.',
+'undeletedpage' => "<big>'''$1 беше обновена'''</big>
+
+Погледни [[Special:Log/delete|дневник на бришења]] за листа на претходни бришења или обновувања.",
+'undelete-header' => 'Погледни во [[Special:Log/delete|дбевникот на бришења]] за скоро избришани страници.',
+'undelete-search-box' => 'Пребарување на ибришани страници',
+'undelete-search-prefix' => 'Прикажи страници кои почнуваат со:',
+'undelete-search-submit' => 'Барај',
+'undelete-no-results' => 'Не се пронајдени соодветни страници во дневникот на бришења.',
+'undelete-filename-mismatch' => 'Не може да се обнови бараната ревизија на податотеката од $1: името не соодветствува',
+'undelete-bad-store-key' => 'Не може да се обнови ревизија на податотека до $1: податотеката ја снемало пред да биде избришана.',
+'undelete-cleanup-error' => 'Грешка при бришење на некористена архивска податотека "$1".',
+'undelete-error-short' => 'Грешка при обновување на податотека: $1',
+'undelete-error-long' => 'Се појавија грешки при обновувањето на податотеката:
+
+$1',
+'undelete-show-file-confirm' => 'Дали навистина сакате да ја погледнете избришаната ревизија на податотеката "<nowiki>$1</nowiki>" од $2 на $3?',
+'undelete-show-file-submit' => 'Да',
# Namespace form on various pages
'namespace' => 'Именски простор:',
-'invert' => 'Обратен избор',
-'blanknamespace' => '(Главна)',
+'invert' => 'Инверзна селекција',
+'blanknamespace' => '(Главен)',
# Contributions
-'contributions' => 'Придонеси',
+'contributions' => 'Кориснички придонеси',
'mycontris' => 'Мои придонеси',
'contribsub2' => 'За $1 ($2)',
'nocontribs' => 'Не се пронајдени промени што одговараат на овој критериум.',
@@ -1567,7 +1735,7 @@ $NEWPAGE
'year' => 'Од година (и порано):',
'sp-contributions-newbies' => 'Прикажи придонеси само на нови корисници',
-'sp-contributions-newbies-sub' => 'За новајлии',
+'sp-contributions-newbies-sub' => 'За нови кориснички сметки',
'sp-contributions-blocklog' => 'Дневник на блокирања',
'sp-contributions-search' => 'Пребарување на придонеси',
'sp-contributions-username' => 'IP адреса или корисничко име:',
@@ -1630,18 +1798,18 @@ $NEWPAGE
'ipb-edit-dropdown' => 'Наведи причина за блокирање',
'ipb-unblock-addr' => 'Одблокирај го $1',
'ipb-unblock' => 'Одблокирај корисник или IP адреса',
-'ipb-blocklist-addr' => 'Погледни блокирања за $1',
-'ipb-blocklist' => 'Погледни активни блокирања',
+'ipb-blocklist-addr' => 'Активни блокирања за $1',
+'ipb-blocklist' => 'Преглед на активни блокирања',
'unblockip' => 'Деблокирај корисник',
'unblockiptext' => 'Користете го долниот формулар да го обновите правото на пишување на претходно блокирана IP адреса или корисничко име.',
'ipusubmit' => 'Деблокирај ја оваа адреса',
-'unblocked' => '[[User:$1|$1]] беше одблокиран',
+'unblocked' => '[[User:$1|$1]] беше деблокиран',
'unblocked-id' => 'Блокирањето $1 беше отстрането',
'ipblocklist' => 'Блокирани IP адреси и кориснички имиња',
'ipblocklist-legend' => 'Најди блокиран корисник',
'ipblocklist-username' => 'Корисничко име или IP адреса:',
'ipblocklist-submit' => 'Пребарај',
-'blocklistline' => '$1, $2 го блокираше $3 (блокиран до $4)',
+'blocklistline' => '$1, $2 го блокираше $3 ($4)',
'infiniteblock' => 'бесконечно',
'expiringblock' => 'истекува на $1',
'anononlyblock' => 'само анон.',
@@ -1657,7 +1825,7 @@ $NEWPAGE
Причината за блокирање на $1 била: "$2"',
'blocklogpage' => 'Дневник на блокирања',
'blocklogentry' => 'блокирано [[$1]] со рок на истекување до $2, $3',
-'blocklogtext' => 'Ова е дневник на блокирањата и деблокирањата, за овој корисник.
+'blocklogtext' => 'Ова е дневник на акции за блокирање и деблокирање, на овој корисник.
Автоматски блокираните IP адреси не се наведени.
Видете [[Special:IPBlockList|листата на блокирани IP адреси]] за листа на тековни забрани и блокирања.',
'unblocklogentry' => 'деблокиран "$1"',
@@ -1764,22 +1932,26 @@ $NEWPAGE
'immobile_namespace' => 'Изворниот или целниот наслов е од специјален тип;
не може да се преместуваат страници во тој именски простор.',
'imagenocrossnamespace' => 'Не може да се преместува податотека во именски простор кој не е наменет за податотеки',
-'imagetypemismatch' => 'Новата наставка на податотеката не соодветствува на нејзиниот тип.',
+'imagetypemismatch' => 'Новата наставка на податотеката не соодветствува на нејзиниот тип',
'imageinvalidfilename' => 'Целниот наслов на податотеката е невалиден',
'fix-double-redirects' => 'Ажурирајте ги сите пренасочувања кои покажуваат на првобитниот наслов',
# Export
-'export' => 'Извезување на страници',
-'exporttext' => 'Можете да го извезете текстот и историјата на уредување на избрана страница или група на страници во XML формат.
+'export' => 'Извезување на страници',
+'exporttext' => 'Можете да го извезете текстот и историјата на уредување на избрана страница или група на страници во XML формат.
Овие податоци може да бидат вчитани на некое друго вики кое се користи со МедијаВики преку [[Special:Import|увезување на страница]].
За извезување на страници, внесете ги насловите во полето прикажано подолу, еден наслов на статија во ред, потоа изберете дали сакате да ја извезете само последната ревизија или и сите постари ревизии.
Ако ја сакате само тековната верзија, би можеле да искористите врска од видот [[{{ns:special}}:Export/{{MediaWiki:Mainpage}}]] за страницата "[[{{MediaWiki:Mainpage}}]]".',
-'exportcuronly' => 'Вклучи ја само тековната верзија, не целосната историја',
-'exportnohistory' => "----
+'exportcuronly' => 'Вклучи ја само тековната верзија, не целосната историја',
+'exportnohistory' => "----
'''Забелешка:''' извезувањето на целата историја на страниците преку овој формулар е оневозможено заради подобри перформанси.",
-'export-submit' => 'Извези',
+'export-submit' => 'Извези',
+'export-addcattext' => 'Додади страници од категорија:',
+'export-addcat' => 'Додади',
+'export-download' => 'Зачувај како податотека',
+'export-templates' => 'Вклучи и шаблони',
# Namespace 8 related
'allmessages' => 'Системски пораки',
@@ -1793,24 +1965,27 @@ $NEWPAGE
'allmessagesmodified' => 'Прикажи само изменети',
# Thumbnails
-'thumbnail-more' => 'Зголеми',
-'filemissing' => 'Датотеката недостасува',
-'thumbnail_error' => 'Грешка во креирањето на мини-слика: $1',
+'thumbnail-more' => 'Зголеми',
+'filemissing' => 'Датотеката недостасува',
+'thumbnail_error' => 'Грешка во креирањето на мини-слика: $1',
+'thumbnail_invalid_params' => 'Погрешни параметри на мини слика',
+'thumbnail_dest_directory' => 'Не може да се креира целниот именик',
# Special:Import
'import' => 'Увезување на страници',
'importinterwiki' => 'Трансвики увезување',
-'import-interwiki-text' => 'Изберете вики и наслов на страница за внесување.
-Времињата и авторите на ревизиите ќе се зачуваат.
-Сите трансвики акции за внесување се бележат во [[Special:Log/import|историјата за внесување]].',
+'import-interwiki-text' => 'Избери вики и наслов на страница за увоз.
+Датумите и имињата на уредувачите ќе бидат зачувани.
+Сите трансвики акции за увоз се запишуваат во [[Special:Log/import|дневникот на увезувања]].',
'import-interwiki-history' => 'Копирај ги сите постари верзии за оваа страница',
-'import-interwiki-submit' => 'Внеси',
-'import-interwiki-namespace' => 'Премести страница во именски простор:',
-'importtext' => 'Ве молиме извезете ја датотеката од изворното вики со користење на алатката Special:Export, зачувајте ја на вашиот диск и подигнете ја овде.',
-'importstart' => 'Внесувам страници...',
+'import-interwiki-submit' => 'Увези',
+'import-interwiki-namespace' => 'Одредишен именски простор:',
+'importtext' => 'Извезете ја податотеката од изворното вики со користење на [[Special:Export|алатката за извоз]].
+Зачувајте ја на вашиот диск и подигнете ја овде.',
+'importstart' => 'Увоз на страници...',
'import-revision-count' => '$1 {{PLURAL:$1|ревизија|ревизии}}',
-'importnopages' => 'Нема страници за внесување.',
-'importfailed' => 'Увозот не успеа: $1',
+'importnopages' => 'Нема страници за увоз.',
+'importfailed' => 'Неуспешно внесување: $1',
'importunknownsource' => 'Непознат тип за внесување',
'importcantopen' => 'Не можеше да се отвори датотеката за внесување',
'importbadinterwiki' => 'Лоша интервики врска',
@@ -1818,12 +1993,25 @@ $NEWPAGE
'importsuccess' => 'Увозот успеа!',
'importhistoryconflict' => 'Постои конфликтна историја на верзиите (можно е страницата веќе да била внесена)',
'importnosources' => 'Нема дефинирано трансвики извори за увезување и директните подигнувања на историја се оневозможени.',
-'importnofile' => 'Нема подигнато увозна датотека.',
+'importnofile' => 'Нема подигнато увозна податотека.',
+'importuploaderrorsize' => 'Неуспешно подигнување на увозна податотека .
+Големината на податотеката е поголема од допуштената големина.',
+'importuploaderrorpartial' => 'Неуспешно подигнувањето на увозна податотека.
+Податотеката е парцијално подигната.',
+'importuploaderrortemp' => 'Неуспешно подигнување на увозна податотека.
+Проблеми со привремена папка за податотеки.',
+'import-parse-failure' => 'Погрешно XML парсирање',
+'import-noarticle' => 'Нема страница за увоз!',
+'import-nonewrevisions' => 'Сите ревизии се претходно увезени.',
+'xml-error-string' => '$1 на линија $2, колона $3 (бајт $4): $5',
+'import-upload' => 'Подигнување на XML податок',
+'import-token-mismatch' => 'Губење на сесиските податоци. Обидете се повторно.',
+'import-invalid-interwiki' => 'Не може да се увезува од специфицираното вики.',
# Import log
-'importlogpage' => 'Дневник на внесувања',
-'importlogpagetext' => 'Административно внесување на страници со историја од други викија.',
-'import-logentry-upload' => 'внесена $1 со подигнување',
+'importlogpage' => 'Дневник на увезувања',
+'importlogpagetext' => 'Административно увезување на страници со историја на уредување од други викија.',
+'import-logentry-upload' => 'увезена [[$1]] со подигнување на податотека',
'import-logentry-upload-detail' => '$1 {{PLURAL:$1|ревизија|ревизии}}',
'import-logentry-interwiki' => 'трансвикифиран $1',
'import-logentry-interwiki-detail' => '$1 {{PLURAL:$1|ревизија|ревизии}} од $2',
@@ -1890,8 +2078,26 @@ $NEWPAGE
'tooltip-upload' => 'Започни со подигнување',
# Stylesheets
-'common.css' => '/** CSS кодот на оваа страница ќе се примени на сите маски */',
-'monobook.css' => '/* преку уредување на оваа датотека можете да ја прилагодите Monobook маската за целиот сајт */',
+'common.css' => '/** CSS кодот на оваа страница ќе се примени на сите маски */',
+'standard.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои избрале Standard маска */',
+'nostalgia.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои избрале Nostalgia маска */',
+'cologneblue.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои избрале Cologne Blue маска */',
+'monobook.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои избрале Monobook маска */',
+'myskin.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои избрале Myskin маска */',
+'chick.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои одбрале Chick маска */',
+'simple.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои одбрале Simple маска */',
+'modern.css' => '/* CSS кодот поставен тука ќе се рефлектира врз корисниците кои одбрале Modern маска */',
+
+# Scripts
+'common.js' => '/* Било која Јава скрипта пиставена овде ќе се вчита кај сите корисници при секое вчитување на било која страница. */',
+'standard.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Standard маска */',
+'nostalgia.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Nostalgia маска */',
+'cologneblue.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Cologne Blue маска */',
+'monobook.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат MonoBook маска */',
+'myskin.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Myskin маска */',
+'chick.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Chick маска */',
+'simple.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Simple маска */',
+'modern.js' => '/* Било која Јава скрипта поставена овде ќе биде вчитана за сите корисници кои користат Modern маска */',
# Metadata
'nodublincore' => 'Dublin Core RDF метаподатоци се оневозможени за овој сервер.',
@@ -1901,12 +2107,12 @@ $NEWPAGE
# Attribution
'anonymous' => 'Анонимен корисник од {{SITENAME}}',
'siteuser' => '{{SITENAME}} корисник $1',
-'lastmodifiedatby' => 'Оваа страница последен пат била модифицирана на $1:$2 од $3.', # $1 date, $2 time, $3 user
-'othercontribs' => 'Засновано на делото на $1.',
+'lastmodifiedatby' => 'Оваа страница последен пат била модифицирана на $2, $1 од $3.', # $1 date, $2 time, $3 user
+'othercontribs' => 'Засновано на придонесот на $1.',
'others' => 'други',
'siteusers' => 'корисници на {{SITENAME}} $1',
-'creditspage' => 'Библиографија и извори',
-'nocredits' => 'Не постојат библиографија и извори за оваа страница.',
+'creditspage' => 'Автори на страницата',
+'nocredits' => 'Не постојат податоци за авторите на оваа страница.',
# Spam protection
'spamprotectiontitle' => 'Филтер за заштита од спам',
@@ -1945,10 +2151,13 @@ $NEWPAGE
'markedaspatrollederror-noautopatrol' => 'Не можете да ги означите своите промени како проверени.',
# Patrol log
-'patrol-log-auto' => '(автоматски)',
+'patrol-log-page' => 'Дневник на патролирања',
+'patrol-log-header' => 'Ова е дневник на патролирани ревизии.',
+'patrol-log-line' => 'означено $1 од $2 како патролирано $3',
+'patrol-log-auto' => '(автоматски)',
# Image deletion
-'deletedrevision' => 'Избришана стара верзија $1.',
+'deletedrevision' => 'Избришана стара ревизија $1.',
'filedeleteerror-short' => 'Грешка при бришење на податотека: $1',
'filedeleteerror-long' => 'Се појавија грешки при бришењето на податотеката:
@@ -1956,6 +2165,7 @@ $1',
'filedelete-missing' => 'Податотеката "$1" не може да се избрише, бидејќи не постои.',
'filedelete-old-unregistered' => 'Наведената ревизија на податотеката "$1" не се наоѓа во базата на податоци.',
'filedelete-current-unregistered' => 'Наведената податотека "$1" не се наоѓа во базата на податоци.',
+'filedelete-archive-read-only' => 'Во именикот за архивирање "$1" веб серверот не може да запишува.',
# Browsing diffs
'previousdiff' => '← Постаро уредување',
@@ -1975,7 +2185,7 @@ $1',
'show-big-image-thumb' => '<small>Големина на овој приказ: $1 × $2 пиксели</small>',
# Special:NewImages
-'newimages' => 'Галерија на нови слики',
+'newimages' => 'Галерија на нови податотеки',
'imagelisttext' => "Следи листа на '''$1''' {{PLURAL:$1|податотека|податотеки}} подредени $2.",
'newimages-summary' => 'Оваа специјална страница ги покажува скоро подигнатите податотеки.',
'showhidebots' => '($1 ботови)',
@@ -2038,9 +2248,9 @@ Variants for Chinese language
# Metadata
'metadata' => 'Метаподатоци',
-'metadata-help' => 'Оваа датотека содржи дополнителни информации, најверојатно додадени од фото апарат користен за нивното креирање. Ако датотеката се промени, некои детали може да не одговараат на променетата слика.',
-'metadata-expand' => 'Прикажи ги проширените информации',
-'metadata-collapse' => 'Сокриј ги проширените информации',
+'metadata-help' => 'Оваа податотека содржи дополнителни информации, најверојатно додадени од дигитална камера или скенер користени за нејзино креирање или дигитализација. Ако при тоа податотеката претрпела промени, некои детали може да не соодветствуваат во целост после промената на податотеката.',
+'metadata-expand' => 'Прикажи проширени информации',
+'metadata-collapse' => 'Сокриј проширени информации',
'metadata-fields' => 'EXIF мета полињата прикажани во оваа порака ќе бидат вклучени на страницата на сликата кога мета табелата ќе биде затворена.
Останатите ќе бидат сокриени по основно.
* make
@@ -2060,7 +2270,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-samplesperpixel' => 'Број на колор компоненти',
'exif-planarconfiguration' => 'Принцип на распоредот на податоците',
'exif-ycbcrsubsampling' => 'Однос на компонентата Y спрема C',
-'exif-ycbcrpositioning' => 'Распоред на компонентите Y и C',
+'exif-ycbcrpositioning' => 'Y и C позиционирање',
'exif-xresolution' => 'Хоризонтална резолуција',
'exif-yresolution' => 'Вертикална резолуција',
'exif-resolutionunit' => 'Единица за резолуција',
@@ -2074,7 +2284,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-primarychromaticities' => 'Хроматичност на примарните бои',
'exif-ycbcrcoefficients' => 'Матрични коефициенти на трансформација на колор просторот',
'exif-referenceblackwhite' => 'Место на белата и црната точка',
-'exif-datetime' => 'Датум на последната промена на датотеката',
+'exif-datetime' => 'Датум и време на промена на податотека',
'exif-imagedescription' => 'Име на сликата',
'exif-make' => 'Производител на камерата',
'exif-model' => 'Модел на камерата',
@@ -2090,15 +2300,17 @@ Variants for Chinese language
'exif-pixelxdimension' => 'Полна ширина на сликата',
'exif-makernote' => 'Забелешки на производителот',
'exif-usercomment' => 'Коментар на корисникот',
-'exif-relatedsoundfile' => 'Поврзана звучна датотека',
+'exif-relatedsoundfile' => 'Поврзана аудио податотека',
'exif-datetimeoriginal' => 'Датум и време на сликање',
'exif-datetimedigitized' => 'Датум и време на дигитализација',
'exif-subsectime' => 'Дел од секундата во кој е сликано',
'exif-subsectimeoriginal' => 'Дел од секундата во кој е фотографирано',
'exif-subsectimedigitized' => 'Дел од секундата во кој е дигитализирано',
'exif-exposuretime' => 'Експозиција',
+'exif-exposuretime-format' => '$1 sec ($2)',
'exif-fnumber' => 'F број на отворот на блендата',
-'exif-exposureprogram' => 'Програм за експозиција',
+'exif-fnumber-format' => 'f/$1',
+'exif-exposureprogram' => 'Програма за експозиција',
'exif-spectralsensitivity' => 'Спектрална осетливост',
'exif-isospeedratings' => 'ИСО вредност',
'exif-oecf' => 'Оптоелектронски фактор на конверзија',
@@ -2124,7 +2336,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-filesource' => 'Извор на датотеката',
'exif-scenetype' => 'Тип на сцена',
'exif-cfapattern' => 'CFA шаблон',
-'exif-customrendered' => 'Додатна обработка на сликата',
+'exif-customrendered' => 'Дополнитела обработка на сликата',
'exif-exposuremode' => 'Режим за избор на експозицијата',
'exif-whitebalance' => 'Баланс на белата боја',
'exif-digitalzoomratio' => 'Однос на дигиталниот зум',
@@ -2172,19 +2384,33 @@ Variants for Chinese language
# EXIF attributes
'exif-compression-1' => 'Некомпресиран',
+'exif-unknowndate' => 'Непознат датум',
+
'exif-orientation-1' => 'Нормално', # 0th row: top; 0th column: left
-'exif-orientation-2' => 'Обратно по хоризонтала', # 0th row: top; 0th column: right
-'exif-orientation-3' => 'Ротирано 180°', # 0th row: bottom; 0th column: right
-'exif-orientation-4' => 'Обратно по вертикала', # 0th row: bottom; 0th column: left
-'exif-orientation-5' => 'Ротирано 90° спротивно од правецот на стрелките на часовникот и обратно по вертикала', # 0th row: left; 0th column: top
-'exif-orientation-6' => 'Ротирано 90° во правец на стрелките на часовникот', # 0th row: right; 0th column: top
-'exif-orientation-7' => 'Ротирано 90° во правец на стрелките на часовникот и обратно по вертикала', # 0th row: right; 0th column: bottom
-'exif-orientation-8' => 'Ротирано 90° спротивно од правецот на стрелките на часовникот', # 0th row: left; 0th column: bottom
+'exif-orientation-2' => 'Пресликано по хоризонтална оска', # 0th row: top; 0th column: right
+'exif-orientation-3' => 'Ротирано за 180°', # 0th row: bottom; 0th column: right
+'exif-orientation-4' => 'Пресликано по вертикална оска', # 0th row: bottom; 0th column: left
+'exif-orientation-5' => 'Ротирано за 90° спротивно од правецот на стрелките на часовникот и обратно по вертикална оска', # 0th row: left; 0th column: top
+'exif-orientation-6' => 'Ротирано за 90° во правец на стрелките на часовникот', # 0th row: right; 0th column: top
+'exif-orientation-7' => 'Ротирано 90° во правец на стрелките на часовникот и обратно по вертикална оска', # 0th row: right; 0th column: bottom
+'exif-orientation-8' => 'Ротирано за 90° спротивно од правецот на стрелките на часовникот', # 0th row: left; 0th column: bottom
'exif-planarconfiguration-1' => 'делумен формат',
'exif-planarconfiguration-2' => 'планарен формат',
+'exif-xyresolution-i' => '$1 dpi',
+'exif-xyresolution-c' => '$1 dpc',
+
+'exif-colorspace-1' => 'sRGB',
+'exif-colorspace-ffff.h' => 'FFFF.H',
+
'exif-componentsconfiguration-0' => 'не постои',
+'exif-componentsconfiguration-1' => 'Y',
+'exif-componentsconfiguration-2' => 'Cb',
+'exif-componentsconfiguration-3' => 'Cr',
+'exif-componentsconfiguration-4' => 'R',
+'exif-componentsconfiguration-5' => 'G',
+'exif-componentsconfiguration-6' => 'B',
'exif-exposureprogram-0' => 'Недефинирано',
'exif-exposureprogram-1' => 'Рачно',
@@ -2193,8 +2419,8 @@ Variants for Chinese language
'exif-exposureprogram-4' => 'Приоритет на затворачот',
'exif-exposureprogram-5' => 'Уметничка програма (на база на нужната длабочина на полето)',
'exif-exposureprogram-6' => 'Спортска програма (на база на што побрз затворач)',
-'exif-exposureprogram-7' => 'Портретен режим (за крупни кадри со неоцтра позадина)',
-'exif-exposureprogram-8' => 'Пејсажен режим (за слики на пејсажи со остра позадина)',
+'exif-exposureprogram-7' => 'Портретен начин (за фотографии одблизу со заматена позадина)',
+'exif-exposureprogram-8' => 'Пејсажен начин (за фотографии на пејсажи со остра позадина)',
'exif-subjectdistance-value' => '$1 метри',
@@ -2233,7 +2459,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-sensingmethod-4' => 'Трокристален матричен сензор',
'exif-sensingmethod-5' => 'Секвенцијален матричен сензор',
'exif-sensingmethod-7' => 'Тробоен линеарен сензор',
-'exif-sensingmethod-8' => 'Секвенцијален линеарен сензор',
+'exif-sensingmethod-8' => 'Колор секвенцијален линеарен сензор',
'exif-filesource-3' => 'Дигитален фотоапарат',
@@ -2243,11 +2469,11 @@ Variants for Chinese language
'exif-customrendered-1' => 'Нестандарден процес',
'exif-exposuremode-0' => 'Автоматска експозиција',
-'exif-exposuremode-1' => 'Рачна експозиција',
+'exif-exposuremode-1' => 'Мануелна експозиција',
'exif-exposuremode-2' => 'Автоматски со зададен распон',
-'exif-whitebalance-0' => 'Автоматски',
-'exif-whitebalance-1' => 'Рачно',
+'exif-whitebalance-0' => 'Автоматски баланс на бело',
+'exif-whitebalance-1' => 'Мануелен баланс на бело',
'exif-scenecapturetype-0' => 'Стандардно',
'exif-scenecapturetype-1' => 'Пејсаж',
@@ -2302,7 +2528,7 @@ Variants for Chinese language
# External editor support
'edit-externally' => 'Уреди ја оваа податотека со надворешна апликација',
-'edit-externally-help' => 'Видете [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:External_editors setup instructions] за повеќе информации.',
+'edit-externally-help' => '(Види [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:External_editors повеќе инстрикции] за нагодување).',
# 'all' in various places, this might be different for inflected languages
'recentchangesall' => 'сите',
@@ -2312,28 +2538,30 @@ Variants for Chinese language
'monthsall' => 'сите',
# E-mail address confirmation
-'confirmemail' => 'Потврди е-поштенска адреса',
-'confirmemail_noemail' => 'Немате наведено валидна е-поштенска адреса во вашите [[Special:Preferences|нагодувања]].',
-'confirmemail_text' => '{{SITENAME}} бара да ја потврдите вашата е-поштенска адреса пред да ги користите можностите за е-пошта.
+'confirmemail' => 'Потврда на е-поштенска адреса',
+'confirmemail_noemail' => 'Немате наведено валидна е-поштенска адреса во вашите [[Special:Preferences|нагодувања]].',
+'confirmemail_text' => '{{SITENAME}} бара да ја потврдите вашата е-поштенска адреса пред да ги користите можностите за е-пошта.
Притиснете на копчето подолу за да пратите потврдувачка порака на вашата адреса.
Во оваа порака е вклучена врска којашто содржи код;
отворете ја врската во вашиот прелистувач за да потврдите дека вашата е-поштенска адреса е важечка.',
-'confirmemail_send' => 'Прати код за потврда',
-'confirmemail_sent' => 'Пораката за потврда е пратена.',
-'confirmemail_oncreate' => 'Код за потврда е пратен на вашата е-поштенска адреса.
+'confirmemail_pending' => '<div class="error">Код за потврда веќе е испратен по е-пошта до вас;
+ако скоро сте креирале корисничка сметка, потребно е да почекате неколку минути за да пристигне пораката пред да побарате нов код.</div>',
+'confirmemail_send' => 'Прати код за потврда',
+'confirmemail_sent' => 'Пораката за потврда е пратена.',
+'confirmemail_oncreate' => 'Код за потврда е пратен на вашата е-поштенска адреса.
Овој код не е потребен за најавување, но ќе треба да го внесете пред да
ги вклучите е-поштенските можности во викито.',
-'confirmemail_sendfailed' => 'Не можеше да се прати пораката за потврда.
-Проверете дали адресата содржи неважечки знаци.
-
-Испраќачот врати: $1',
-'confirmemail_invalid' => 'Неточен код за потврда. Кодот можеби е истечен.',
-'confirmemail_needlogin' => 'Морате да $1 за да ја потврдите вашата е-поштенска адреса.',
-'confirmemail_success' => 'Вашата е-поштенска адреса сега е потврдена. Можете да се најавите и да уживате во викито.',
-'confirmemail_loggedin' => 'Вашата е-поштенска адреса сега е потврдена.',
-'confirmemail_error' => 'Нешто тргна наопаку при снимањето на вашата потврда.',
-'confirmemail_subject' => '{{SITENAME}} потврда за е-поштенска адреса',
-'confirmemail_body' => 'Некој, веројатно вие, од IP адресата $1,
+'confirmemail_sendfailed' => '{{SITENAME}} не може да ви прати порака за потврда.
+Проверете дали е-поштенската адреса е правилно запишана.
+
+Вратена е следнава грешка: $1',
+'confirmemail_invalid' => 'Неточен код за потврда. Кодот можеби е истечен.',
+'confirmemail_needlogin' => 'Морате да $1 за да ја потврдите вашата е-поштенска адреса.',
+'confirmemail_success' => 'Вашата е-поштенска адреса сега е потврдена. Можете да се најавите и да уживате во викито.',
+'confirmemail_loggedin' => 'Вашата е-поштенска адреса сега е потврдена.',
+'confirmemail_error' => 'Нешто тргна наопаку при снимањето на вашата потврда.',
+'confirmemail_subject' => '{{SITENAME}} потврда за е-поштенска адреса',
+'confirmemail_body' => 'Некој, веројатно вие, од IP адресата $1,
ја регистрирал сметката „$2“ со оваа е-поштенска адреса на {{SITENAME}}.
За да потврдите дека оваа сметка навистина ви припаѓа вам и да ја активирате
@@ -2347,29 +2575,31 @@ $3
$5
Овој код за потврда ќе истече на $4.',
+'confirmemail_invalidated' => 'Потврдата на е-поштенската адреса е откажана',
+'invalidateemail' => 'Откажување на потврда на е-пошта',
# Scary transclusion
-'scarytranscludedisabled' => '[Интервики вклучувањето е оневозможено]',
-'scarytranscludefailed' => '[Преземањето на шаблонот за $1 не успеа]',
-'scarytranscludetoolong' => '[Адресата е предолга; жалиме]',
+'scarytranscludedisabled' => '[Интервики трансклудирање е оневозможено]',
+'scarytranscludefailed' => '[Неуспешно превземање на шаблонот за $1]',
+'scarytranscludetoolong' => '[Премногу долго URL]',
# Trackbacks
'trackbackbox' => '<div id="mw_trackbacks">
-Враќања за оваа статија:<br />
+Враќања за оваа страница:<br />
$1
</div>',
-'trackbackremove' => ' ([$1 Бришење])',
+'trackbackremove' => ' ([$1 Бриши])',
'trackbacklink' => 'Враќање',
'trackbackdeleteok' => 'Враќањето беше успешно избришано.',
# Delete conflict
-'deletedwhileediting' => 'Предупредување: Оваа страница беше избришана откако почнавте со уредување!',
-'confirmrecreate' => "Корисникот [[User:$1|$1]] ([[User talk:$1|talk]]) ја избриша оваа статија откако почнавте да ја уредувате заради:
+'deletedwhileediting' => "'''Предупредување''': Оваа страница беше избришана откако почнавте со нејзино уредување!",
+'confirmrecreate' => "Корисникот [[User:$1|$1]] ([[User talk:$1|разговор]]) ја избриша оваа страница откако вие почнавте со уредување заради:
: ''$2''
-Потврдете дека навистина сакате повторно да ја креирате оваа статија.",
-'recreate' => 'Повторно направи',
+Потврдете дека навистина сакате повторно да ја креирате оваа страница.",
+'recreate' => 'Повторно креирај',
-'unit-pixel' => 'п',
+'unit-pixel' => 'px',
# HTML dump
'redirectingto' => 'Пренасочувам на [[:$1]]...',
@@ -2378,13 +2608,14 @@ $1
'confirm_purge' => 'Да се исчисти кешот на оваа страница?
$1',
-'confirm_purge_button' => 'Да',
+'confirm_purge_button' => 'OK',
# AJAX search
'searchcontaining' => "Барам статии што содржат ''$1''.",
'searchnamed' => "Статии со име: ''$1''.",
'articletitles' => "Статии кои почнуваат со ''$1''",
'hideresults' => 'Сокриј резултати',
+'useajaxsearch' => 'Користи AJAX пребарување',
# Multipage image navigation
'imgmultipageprev' => '&larr; претходна страница',
@@ -2424,7 +2655,7 @@ $1',
Пробај со нормален преглед.',
# Friendlier slave lag warnings
-'lag-warn-normal' => 'Промените во {{PLURAL:$1|последната секунда|$1 последни секунди}} можеби нема да бидат прикажани во листата.',
+'lag-warn-normal' => 'Промените во {{PLURAL:$1|последната секунда|последните $1 секунди}} можеби нема да бидат прикажани во листата.',
'lag-warn-high' => 'Поради преоптовареност на податочниот сервер, промените понови од $1 {{PLURAL:$1|секунда|секунди}}
можеби нема да бидат прикажани во листата.',
@@ -2456,13 +2687,28 @@ $1',
# Iranian month names
'iranian-calendar-m1' => 'Farvardin',
+# Core parser functions
+'unknown_extension_tag' => 'Непознат приврзок на проширување "$1"',
+
# Special:Version
-'version' => 'Верзија', # Not used as normal message but as header for the special page itself
-'version-version' => 'Верзија',
-'version-license' => 'Лиценца',
-'version-software' => 'Инсталиран софтвер',
-'version-software-product' => 'Производ',
-'version-software-version' => 'Верзија',
+'version' => 'Верзија', # Not used as normal message but as header for the special page itself
+'version-extensions' => 'Инсталирани проширувања',
+'version-specialpages' => 'Специјални страници',
+'version-parserhooks' => 'Парсер куки',
+'version-variables' => 'Променливи',
+'version-other' => 'Друго',
+'version-hooks' => 'Куки',
+'version-extension-functions' => 'Функции на проширувањето',
+'version-parser-extensiontags' => 'Приврзоци на парсер проширување',
+'version-parser-function-hooks' => 'Куки на парсер функција',
+'version-skin-extension-functions' => 'Функции на проширување на изглед',
+'version-hook-name' => 'Име на кука',
+'version-hook-subscribedby' => 'Претплатено од',
+'version-version' => 'Верзија',
+'version-license' => 'Лиценца',
+'version-software' => 'Инсталиран софтвер',
+'version-software-product' => 'Производ',
+'version-software-version' => 'Верзија',
# Special:FilePath
'filepath' => 'Патека до податотека',
@@ -2498,5 +2744,13 @@ $1',
'specialpages-group-users' => 'Корнисници и кориснички права',
'specialpages-group-highuse' => 'Најкористени страници',
'specialpages-group-pages' => 'Листа на страници',
+'specialpages-group-pagetools' => 'Алатки за страници',
+'specialpages-group-wiki' => 'Вики податоци и алатки',
+'specialpages-group-redirects' => 'Пренасочување на специјални страници',
+'specialpages-group-spam' => 'Алатки за спем',
+
+# Special:BlankPage
+'blankpage' => 'Празна страница',
+'intentionallyblankpage' => 'Оваа страница намерно е оставена празна',
);