summaryrefslogtreecommitdiff
path: root/languages/messages/MessagesMk.php
diff options
context:
space:
mode:
Diffstat (limited to 'languages/messages/MessagesMk.php')
-rw-r--r--languages/messages/MessagesMk.php139
1 files changed, 68 insertions, 71 deletions
diff --git a/languages/messages/MessagesMk.php b/languages/messages/MessagesMk.php
index 2aacfac1..9eb7d22d 100644
--- a/languages/messages/MessagesMk.php
+++ b/languages/messages/MessagesMk.php
@@ -167,7 +167,6 @@ $specialPageAliases = array(
'Mytalk' => array( 'МојРазговор', 'МоиРазговори' ),
'Mycontributions' => array( 'МоиПридонеси' ),
'Myuploads' => array( 'МоиПодигања' ),
- 'PermanentLink' => array( 'ПостојанаВрска' ),
'Listadmins' => array( 'СписокНаАдминистратори' ),
'Listbots' => array( 'СписокНаБотови' ),
'Popularpages' => array( 'ПопуларниСтраници' ),
@@ -318,7 +317,7 @@ $messages = array(
'tog-newpageshidepatrolled' => 'Скриј испатролирани страници од списокот на нови страници',
'tog-extendwatchlist' => 'Прошири го список на набљудувања за приказ на сите промени, не само скорешните',
'tog-usenewrc' => 'Користи подобрени скорешни промени (бара JavaScript)',
-'tog-numberheadings' => 'Автоматонумерирање на заглавијата',
+'tog-numberheadings' => 'Авто нумерирање на заглавијата',
'tog-showtoolbar' => 'Прикажи алатник за уредување (JavaScript)',
'tog-editondblclick' => 'Уредување на страници при двојно кликнување (JavaScript)',
'tog-editsection' => 'Овозможи уредување на заглавија преку врските [уреди]',
@@ -338,7 +337,7 @@ $messages = array(
'tog-enotifminoredits' => 'Испраќај ми е-пошта и за ситни промени во страниците',
'tog-enotifrevealaddr' => 'Откриј ја мојата е-поштенска адреса во пораките за известување',
'tog-shownumberswatching' => 'Прикажи го бројот на корисници кои набљудуваат',
-'tog-oldsig' => 'Преглед на тековниот потпис:',
+'tog-oldsig' => 'Постоечки потпис:',
'tog-fancysig' => 'Третирај го потписот како викитекст (без автоматска врска)',
'tog-externaleditor' => 'По основно користи надворешен уредувач (само за експерти, потребно е посебно нагодување на сметачот. [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:External_editors Повеќе информации.])',
'tog-externaldiff' => 'По основно користи надворешен програм за споредување верзии (само за стручњаци, потребно е специјално нагодување на сметачот. [http://www.mediawiki.org/wiki/Manual:External_editors Повеќе информации.])',
@@ -476,11 +475,11 @@ $messages = array(
'vector-action-move' => 'Премести',
'vector-action-protect' => 'Заштити',
'vector-action-undelete' => 'Врати',
-'vector-action-unprotect' => 'Отстрани заштита',
+'vector-action-unprotect' => 'Измени заштита',
'vector-simplesearch-preference' => 'Овозможи збогатени предлози при пребарување (само за рувото „Векторско“)',
'vector-view-create' => 'Создај',
'vector-view-edit' => 'Уреди',
-'vector-view-history' => 'Види историја',
+'vector-view-history' => 'Историја',
'vector-view-view' => 'Читај',
'vector-view-viewsource' => 'Извор',
'actions' => 'Дејства',
@@ -504,7 +503,7 @@ $messages = array(
'print' => 'Печати',
'edit' => 'Уреди',
'create' => 'Создај',
-'editthispage' => 'Уреди ја оваа страница',
+'editthispage' => 'Уреди ја страницава',
'create-this-page' => 'Создај ја оваа страница',
'delete' => 'Избриши',
'deletethispage' => 'Избриши ја оваа страница',
@@ -512,8 +511,8 @@ $messages = array(
'protect' => 'Заштити',
'protect_change' => 'промена',
'protectthispage' => 'Заштити ја оваа страница',
-'unprotect' => 'Отстрани заштита',
-'unprotectthispage' => 'Отстрани заштита на страница',
+'unprotect' => 'Измени заштита',
+'unprotectthispage' => 'Измена на заштитата на страницава',
'newpage' => 'Нова страница',
'talkpage' => 'Разговор',
'talkpagelinktext' => 'Разговор',
@@ -522,7 +521,7 @@ $messages = array(
'postcomment' => 'Ново заглавие',
'articlepage' => 'Преглед на содржината',
'talk' => 'Разговор',
-'views' => 'Погледи',
+'views' => 'Посети',
'toolbox' => 'Алатник',
'userpage' => 'Преглед на корисничката страница',
'projectpage' => 'Преглед на проектната страница',
@@ -698,7 +697,7 @@ $1',
'cascadeprotected' => 'Оваа страница е заштитена од уредувања бидејќи е вклучена во {{PLURAL:$1|следнава страница, којашто е заштитена|следниве страници, коишто се заштитени}} со можноста „каскадна заштита“:
$2',
'namespaceprotected' => "Немате дозвола за уредување страници во именскиот простор '''$1'''.",
-'customcssjsprotected' => 'Немате дозвола за уредување на оваа страница, бидејќи содржи лични нагодувања на друг корисник.',
+'customcssjsprotected' => 'Немате дозвола да ја менувате оваа страница бидејќи содржи туѓи лични нагодувања.',
'ns-specialprotected' => 'Специјални страници не може да се уредуваат.',
'titleprotected' => "Овој наслов од страна на [[User:$1|$1]] е заштитен и не може да се создаде.
Причината за тоа е: ''$2''.",
@@ -732,15 +731,15 @@ $2',
'userlogout' => 'Одјава',
'notloggedin' => 'Не сте најавени',
'nologin' => "Немате корисничка сметка? '''$1'''.",
-'nologinlink' => 'Создајте нова корисничка сметка',
-'createaccount' => 'Создај сметка',
+'nologinlink' => 'Направете нова корисничка сметка',
+'createaccount' => 'Направи сметка',
'gotaccount' => "Веќе имате корисничка сметка? '''$1'''.",
'gotaccountlink' => 'Најавете се',
'createaccountmail' => 'по е-пошта',
'createaccountreason' => 'Причина:',
-'badretype' => 'Внесените лозинки не се исти.',
-'userexists' => 'Корисничкото име што го внесовте веќе се користи.
-Ве молиме изберете друго име.',
+'badretype' => 'Внесените лозинки не се совпаѓаат.',
+'userexists' => 'Корисничкото име што го внесовте е зафатено.
+Изберете друго име.',
'loginerror' => 'Грешка при најавувањето',
'createaccounterror' => 'Не можам да ја создадам сметката: $1',
'nocookiesnew' => 'Корисничката сметка е создадена, но не сте најавени.
@@ -765,7 +764,7 @@ $2',
'passwordtooshort' => 'Лозинката мора да има најмалку {{PLURAL:$1|1 знак|$1 знаци}}.',
'password-name-match' => 'Лозинката мора да се разликува од корисничкото име.',
'password-login-forbidden' => 'Употребата на ова корисничко име и лозинка е забранета.',
-'mailmypassword' => 'Испрати нова лозинка по е-пошта',
+'mailmypassword' => 'Испрати нова лозинка',
'passwordremindertitle' => 'Нова привремена лозинка за {{SITENAME}}',
'passwordremindertext' => 'Некој (најверојатно вие, од IP-адреса $1) побара нова лозинка за {{SITENAME}} ($4).
Создадена е привремена лозинка „$3“ за корисничката сметка „$2“.
@@ -853,7 +852,7 @@ $2',
'summary' => 'Опис:',
'subject' => 'Наслов:',
'minoredit' => 'Ова е ситна промена',
-'watchthis' => 'Набљудувај ја оваа страница',
+'watchthis' => 'Набљудувај ја страницава',
'savearticle' => 'Зачувај',
'preview' => 'Преглед',
'showpreview' => 'Преглед',
@@ -934,10 +933,11 @@ $2',
'blocked-notice-logextract' => 'Овој корисник е моментално блокиран.
Подолу е прикажан последниот дневнички запис:',
'clearyourcache' => "'''Напомена: По зачувувањето морате да го исчистите кешот на прелистувачот за да можете ги видите промените.'''
-'''Mozilla / Firefox / Safari:''' држете ''Shift'' додека кликате на ''Reload'' или притиснете ''Ctrl+F5'' или ''Ctrl+R'' (''Command+R'' на Macintosh);
-'''Konqueror:''' кликнете на ''Reload'' или притиснете ''F5'';
-'''Opera:''' исчистете го кешот во ''Tools → Preferences'';
-'''Internet Explorer:''' држете ''Ctrl'' додека притискате на ''Refresh'' или притиснете ''Ctrl+F5''.",
+* '''Firefox / Safari:''' држете ''Shift'' и стиснете на ''Reload'' или притиснете ''Ctrl+F5'' или ''Ctrl+R'' (''Command+R'' на Mac);
+* '''Google Chrome:''' притиснете ''Ctrl-Shift-R'' (''Command-Shift-R'' на Mac)
+* '''Internet Explorer:''' држете ''Ctrl'' додека притискате на ''Refresh'' или притиснете ''Ctrl+F5''.
+* '''Konqueror:''' кликнете на ''Reload'' или притиснете ''F5'';
+* '''Opera:''' исчистете го кешот во ''Tools → Preferences'';",
'usercssyoucanpreview' => "'''Совет:''' Употребете го копчето „{{int:showpreview}}“ за да го испробате вашиот нов CSS пред да зачувате.",
'userjsyoucanpreview' => "'''Совет:''' Употребете го копчето „{{int:showpreview}}“ за да ја испробате вашата нова JavaScript пред да зачувате.",
'usercsspreview' => "'''Запомнете дека ова е само преглед на вашиот кориснички CSS код, страницата сè уште не е зачувана!'''",
@@ -1099,29 +1099,29 @@ $2',
'rev-deleted-user-contribs' => '[отстрането е корисничкото име или IP-адресата - уредувањето нема да се прикаже на списокот на придонеси]',
'rev-deleted-text-permission' => "Ревизија на оваа страницата била '''бришана'''.
Можеби има детали во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].",
-'rev-deleted-text-unhide' => "Оваа ревизија на страницата била '''избришана'''.
-Повеќе детали има во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].
-Како администратор вие сепак можете [$1 да ја погледнете оваа ревизија] ако сакате да продолжите.",
-'rev-suppressed-text-unhide' => "Оваа ревизија на страница била '''прикриена'''.
+'rev-deleted-text-unhide' => "Оваа ревизија на страницата е '''избришана'''.
+Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].
+Сепак можете [$1 да ја погледнете оваа ревизија] ако сакате да продолжите.",
+'rev-suppressed-text-unhide' => "Оваа ревизија на страница е '''скриена'''.
Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на прикривања].
-Како администратор, сепак можете да ја [$1 погледнете оваа ревизија] ако сакате да продолжите.",
-'rev-deleted-text-view' => "Ревизија на оваа страницата била '''избришана'''.
-Како администратор вие можете да ја погледнете; можеби има повеќе детали во [{{fullurl:Special:Log/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].",
-'rev-suppressed-text-view' => "Оваа ревизија на страницата е '''прикриена'''.
-Како администратор можете да ја погледнете.Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:Special:Log/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на прикривања].",
+Сепак можете да ја [$1 погледнете оваа ревизија] ако сакате да продолжите.",
+'rev-deleted-text-view' => "Оваа ревизија на страницата е '''избришана'''.
+Можете да ја погледнете; повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:Special:Log/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].",
+'rev-suppressed-text-view' => "Оваа ревизија на страницата е '''скриена'''.
+Можете да ја погледнете; повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:Special:Log/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на скривања].",
'rev-deleted-no-diff' => "Не може да ја погледнете оваа разлика бидејќи една од ревизиите била '''избришана'''.
Може да најдете повеќе детали во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].",
'rev-suppressed-no-diff' => "Не можете да ги видите разликите помеѓу овие ревизии бидејќи една од нив е '''избришана'''.",
-'rev-deleted-unhide-diff' => "Една од ревизиите на оваа разлика била '''избришана'''.
-Можеби има детали во [{{fullurl:Special:Log/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].
-Како администратор вие сепак можете [$1 да ја видите оваа разлика] ако сакате да продолжите.",
-'rev-suppressed-unhide-diff' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''прикриена'''.
-Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на прикривања].
-Како администратор можете да [$1 ја видите оваа разлика] ако сакате да продолжите.",
+'rev-deleted-unhide-diff' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''избришана'''.
+Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:Special:Log/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришења].
+Сепак можете [$1 да ја видите оваа разлика] ако сакате да продолжите.",
+'rev-suppressed-unhide-diff' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''скриена'''.
+Повеќе подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на скривања].
+Можете да [$1 ја видите оваа разлика] ако сакате да продолжите.",
'rev-deleted-diff-view' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''избришана'''.
-Како администратор можете да ја погледате оваа разлика; детали можеби има во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришење].",
-'rev-suppressed-diff-view' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''прикриена'''.
-Како администратор можете да ја погледате оваа разлика; детали можеби има во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на прикривања].",
+Можете да ја погледате оваа разлика; подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/delete|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на бришење].",
+'rev-suppressed-diff-view' => "Една од ревизиите на оваа разлика е '''скриена'''.
+Можете да ја погледате оваа разлика; подробности ќе најдете во [{{fullurl:{{#Special:Log}}/suppress|page={{FULLPAGENAMEE}}}} дневникот на скривања].",
'rev-delundel' => 'прикажи/скриј',
'rev-showdeleted' => 'прикажи',
'revisiondelete' => 'Избриши/врати ревизии',
@@ -1230,7 +1230,7 @@ $1",
'mergelogpagetext' => 'Следи список на скорешни спојувања на истории на страници.',
# Diffs
-'history-title' => 'Историја на ревизии за „$1“',
+'history-title' => 'Историја на измените на „$1“',
'difference' => '(Разлика меѓу ревизија)',
'difference-multipage' => '(Разлики помеѓу страници)',
'lineno' => 'Ред $1:',
@@ -1396,7 +1396,7 @@ $1",
'prefs-registration' => 'Време на регистрација:',
'yourrealname' => 'Вистинско име:',
'yourlanguage' => 'Јазик:',
-'yourvariant' => 'Варијанта:',
+'yourvariant' => 'Јазична варијанта на содржината:',
'yournick' => 'Потпис:',
'prefs-help-signature' => 'Коментарите на страниците за разговор треба да се потпишуваат со „<nowiki>~~~~</nowiki>“ кое ќе се претвори во вашиот потпис и време.',
'badsig' => 'Грешка во потписот.
@@ -1452,7 +1452,7 @@ $1",
'userrights-no-interwiki' => 'Немате дозвола за уредување на кориснички права на други викија.',
'userrights-nodatabase' => 'Базата на податоци $1 не постои или не е локална.',
'userrights-nologin' => 'Мора да сте [[Special:UserLogin|најавени]] со администраторска корисничка сметка за да може да вршите промена на кориснички права.',
-'userrights-notallowed' => 'Вашата корисничка сметка нема дозвола за промена на кориснички права.',
+'userrights-notallowed' => 'Вашата корисничка сметка нема дозвола за додавање и отстранување на кориснички права.',
'userrights-changeable-col' => 'Групи кои може да ги промените',
'userrights-unchangeable-col' => 'Групи кои не може да ги промените',
'userrights-irreversible-marker' => '$1*',
@@ -1629,7 +1629,7 @@ $1",
'recentchangeslinked-noresult' => 'Нема промени на поврзаните страници во зададениот период.',
'recentchangeslinked-summary' => "Ова е список на промени направени на страниците поврзани преку назначената страница (или до членови на назначената категорија).
Страниците на [[Special:Watchlist|вашиот список на набљудувања]] се прикажани '''задебелено'''.",
-'recentchangeslinked-page' => 'Име на страница:',
+'recentchangeslinked-page' => 'Име на страницата:',
'recentchangeslinked-to' => 'Прикажи ги промените на страниците поврзани со дадената страница',
# Upload
@@ -1638,7 +1638,7 @@ $1",
'reuploaddesc' => 'Прекини и назад кон образецот за подигање',
'upload-tryagain' => 'Поднеси изменет опис на податотеката',
'uploadnologin' => 'Не сте најавени',
-'uploadnologintext' => 'Морате да бидете [[Special:UserLogin|најавени]] за да можете да подигате податотеки.',
+'uploadnologintext' => 'Морате да [[Special:UserLogin|се најавите]] за да можете да подигате податотеки.',
'upload_directory_missing' => 'Папката за подигање на слики ($1) не постои и не може да биде создадена од опслужувачот.',
'upload_directory_read_only' => 'Опслужувачот не може да запишува во именикот за подигање ($1).',
'uploaderror' => 'Грешка во подигањето',
@@ -1738,7 +1738,7 @@ $1",
'upload-maxfilesize' => 'Максимална големина на податотеката: $1',
'upload-description' => 'Опис на податотека',
'upload-options' => 'Нагодувања за подигање',
-'watchthisupload' => 'Набљудувај ја оваа податотека',
+'watchthisupload' => 'Набљудувај ја податотекава',
'filewasdeleted' => 'Податотека со ова име претходно била подигната и потоа избришана.
Проверете во $1 пред да продолжите со повтроно подигање.',
'upload-wasdeleted' => "'''Внимание: Подигате податотека што претходно била бришена.'''
@@ -1829,9 +1829,8 @@ $1',
'upload_source_file' => '(податотека на вашиот сметач)',
# Special:ListFiles
-'listfiles-summary' => 'Оваа специјална страница ги покажува сите подигнати податотеки.
-По основно последно подигнатите страници се прикажани на почеток од списокот.
-Со клик на насловот на колоната може да се промени подредувањето.',
+'listfiles-summary' => 'Оваа специјална страница ги прикажува сите подигнати податотеки.
+Ако ги филтрирате по корисник, нема да се прикажат подигнатите што се заменети со понови верзии од други корисници.',
'listfiles_search_for' => 'Побарај име на податотека:',
'imgfile' => 'податотека',
'listfiles' => 'Список на податотеки',
@@ -1860,8 +1859,8 @@ $1',
'filehist-filesize' => 'Големина',
'filehist-comment' => 'Коментар',
'filehist-missing' => 'Непостоечка податотека',
-'imagelinks' => 'Врски до податотекава',
-'linkstoimage' => 'До оваа податотека има {{PLURAL:$1|врска од следнава страница|врски од следниве $1 страници}}:',
+'imagelinks' => 'Употреба на податотеката',
+'linkstoimage' => 'До оваа податотека {{PLURAL:$1|води следнава страница|водат следниве $1 страници}}:',
'linkstoimage-more' => 'Повеќе од {{PLURAL:$1|една страница е поврзана|$1 страници се поврзани}} со оваа податотека.
Следниов список {{PLURAL:$1|ја прикажува само првата поврзана страница|ги прикажува само првите $1 поврзани страници}} до оваа податотека.
Целосен список може да добиете [[Special:WhatLinksHere/$2|тука]].',
@@ -1996,7 +1995,7 @@ $1',
'nviews' => '$1 {{PLURAL:$1|преглед|прегледи}}',
'nimagelinks' => 'Се користи на $1 {{PLURAL:$1|страница|страници}}',
'ntransclusions' => 'се користи на $1 {{PLURAL:$1|страница|страници}}',
-'specialpage-empty' => 'Нема резултати од пребарувањето за овој извештај.',
+'specialpage-empty' => 'Нема резултати од пребарувањето на овој извештај.',
'lonelypages' => 'Осамени страници',
'lonelypagestext' => 'Следните страници не се поврзани од или трансклудирани во други страници на {{SITENAME}}.',
'uncategorizedpages' => 'Некатегоризирани страници',
@@ -2034,7 +2033,7 @@ $1',
'listusers-editsonly' => 'Прикажи само корисници кои уредувале',
'listusers-creationsort' => 'Подреди по датум на создавање',
'usereditcount' => '$1 {{PLURAL:$1|уредување|уредувања}}',
-'usercreated' => 'Создадено на $1 во $2',
+'usercreated' => '{{GENDER:$3|Создадена}} на $1 во $2 ч.',
'newpages' => 'Нови страници',
'newpages-username' => 'Корисничко име:',
'ancientpages' => 'Најстари статии',
@@ -2173,7 +2172,7 @@ $1',
'emailto' => 'До:',
'emailsubject' => 'Наслов:',
'emailmessage' => 'Порака:',
-'emailsend' => 'Прати',
+'emailsend' => 'Испрати',
'emailccme' => 'Испрати ми копија на пораката по е-пошта.',
'emailccsubject' => 'Копија од вашата порака до $1: $2',
'emailsent' => 'Е-поштата е пратена',
@@ -2198,7 +2197,7 @@ $1',
'removedwatch' => 'Отстрането од списокот на набљудувања',
'removedwatchtext' => 'Страницата „[[:$1]]“ е отстранета од [[Special:Watchlist|списокот на набљудувања]].',
'watch' => 'Набљудувај',
-'watchthispage' => 'Набљудувај ја оваа страница',
+'watchthispage' => 'Набљудувај ја страницава',
'unwatch' => 'Престани со набљудување',
'unwatchthispage' => 'Престани набљудување',
'notanarticle' => 'Не е статија',
@@ -2269,7 +2268,7 @@ $UNWATCHURL
'exblank' => 'страницата беше празна',
'delete-confirm' => 'Избриши „$1“',
'delete-backlink' => '← $1',
-'delete-legend' => 'Избриши',
+'delete-legend' => 'Бришење',
'historywarning' => "'''Предупредување:''' Страницата којашто сакате да ја избришете има историја со околу $1 {{PLURAL:$1|ревизија|ревизии}}:",
'confirmdeletetext' => 'На пат сте трајно да избришете страница заедно со нејзината историја.
Потврдете дека имате намера да го направите ова, дека ги разбирате последиците од тоа, дека го правите ова во согласност со [[{{MediaWiki:Policy-url}}|политиката]].',
@@ -2320,8 +2319,8 @@ $UNWATCHURL
# Protect
'protectlogpage' => 'Дневник на заштитувања',
-'protectlogtext' => 'Подолу е наведен список на отклучувања/заклучувања на страницата.
-Погледете го [[Special:ProtectedPages|списокот на заштитени страници]].',
+'protectlogtext' => 'Подолу има список на измените во заштитата на страницата.
+Моментално заштитените страници ќе ги најдете [[Special:ProtectedPages|овој список]].',
'protectedarticle' => 'заштитена „[[$1]]“',
'modifiedarticleprotection' => 'изменет степен на заштита за „[[$1]]“',
'unprotectedarticle' => 'отстранета заштитата на „[[$1]]“',
@@ -2479,7 +2478,7 @@ $1',
'nolinkshere-ns' => "Нема страници со врска кон '''[[:$1]]''' во избраниот именски простор.",
'isredirect' => 'пренасочувачка страница',
'istemplate' => 'превметнување',
-'isimage' => 'врска за графиконот',
+'isimage' => 'врска до податотеката',
'whatlinkshere-prev' => '{{PLURAL:$1|претходна|претходни $1}}',
'whatlinkshere-next' => '{{PLURAL:$1|следна|следни $1}}',
'whatlinkshere-links' => '← врски',
@@ -2669,7 +2668,7 @@ $1 е веќе блокиран. Дали сакате да направите
'cant-move-user-page' => 'Немате дозвола за преместување на основни кориснички страници (освен потстраници).',
'cant-move-to-user-page' => 'Немате дозвола за преместување на страница во ваша корисничка страница (освен во корисничка потстраница)',
'newtitle' => 'Кон новиот наслов:',
-'move-watch' => 'Набљудувај ја оваа страница',
+'move-watch' => 'Набљудувај ја страницава',
'movepagebtn' => 'Премести страница',
'pagemovedsub' => 'Успешно преместување',
'movepage-moved' => "'''„$1“ е преместена под името „$2“'''",
@@ -2682,7 +2681,7 @@ $1 е веќе блокиран. Дали сакате да направите
Спојте ги рачно.'''",
'movedto' => 'преместена како',
'movetalk' => 'Премести ја и страницата за разговор, ако е возможно.',
-'move-subpages' => 'Премести потстраници (највеќе до $1)',
+'move-subpages' => 'Премести ги и потстраниците (највеќе до $1)',
'move-talk-subpages' => 'Премести потстраници на страници за разговор (највеќе до $1)',
'movepage-page-exists' => 'Страницата $1 веќе постои и не може автоматски да биде заменета.',
'movepage-page-moved' => 'Страницата $1 е преместена на $2.',
@@ -2842,7 +2841,7 @@ $1 е веќе блокиран. Дали сакате да направите
'tooltip-ca-viewsource' => 'Оваа страница е заштитена. Можете да го видите изворниот код.',
'tooltip-ca-history' => 'Претходни верзии на оваа страница.',
'tooltip-ca-protect' => 'Заштитете ја оваа страница',
-'tooltip-ca-unprotect' => 'Симни заштита на оваа страница',
+'tooltip-ca-unprotect' => 'Измени заштита страницава',
'tooltip-ca-delete' => 'Избриши ја оваа страница',
'tooltip-ca-undelete' => 'Обнови ги уредувањата направени на оваа страница пред да биде избришана',
'tooltip-ca-move' => 'Премести ја оваа страница',
@@ -3109,7 +3108,7 @@ Variants for Chinese language
# Metadata
'metadata' => 'Метаподатоци',
-'metadata-help' => 'Оваа податотека содржи дополнителни информации, најверојатно додадени од дигиталниот апарат или скенер користени за нејзино создавање или дигитализација. Ако притоа податотеката претрпела промени, некои детали може да не соодветствуваат во целост по промената на податотеката.',
+'metadata-help' => 'Оваа податотека содржи дополнителни информации, најверојатно додадени од дигиталниот апарат или отсликувач. Ако притоа податотеката претрпела промени, некои податоци може да не соодветствуваат во целост по промената на податотеката.',
'metadata-expand' => 'Дополнителни податоци',
'metadata-collapse' => 'Скриј ги дополнителните информации',
'metadata-fields' => 'Полињата на метаподатоци EXIF прикажани во оваа порака ќе бидат вклучени на страницата на сликата кога мета табелата ќе биде затворена.
@@ -3249,7 +3248,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-compression-1' => 'Ненабиена',
'exif-compression-6' => 'JPEG',
-'exif-photometricinterpretation-2' => 'ЦЗС (RGB)',
+'exif-photometricinterpretation-2' => 'RGB',
'exif-photometricinterpretation-6' => 'YCbCr',
'exif-unknowndate' => 'Непознат датум',
@@ -3259,8 +3258,8 @@ Variants for Chinese language
'exif-orientation-3' => 'Свртено за 180°',
'exif-orientation-4' => 'Пресликано по вертикала',
'exif-orientation-5' => 'Свртено за 90° влево и пресликано по вертикала',
-'exif-orientation-6' => 'Свртено за 90° вдесно',
-'exif-orientation-7' => 'Свртено за 90° вдесно и преликано по вертикала',
+'exif-orientation-6' => 'Свртено за 90° влево',
+'exif-orientation-7' => 'Свртено за 90° вдесно и пресликано по вертикала',
'exif-orientation-8' => 'Свртено за 90° влево',
'exif-planarconfiguration-1' => 'формат „chunky“',
@@ -3269,7 +3268,7 @@ Variants for Chinese language
'exif-xyresolution-i' => '$1 точки на инч',
'exif-xyresolution-c' => '$1 точки на сантиметар',
-'exif-colorspace-1' => 'пЦЗС (sRGB)',
+'exif-colorspace-1' => 'sRGB',
'exif-colorspace-ffff.h' => 'FFFF.H',
'exif-componentsconfiguration-0' => 'не постои',
@@ -3681,9 +3680,7 @@ $1',
'filepath-page' => 'Податотека:',
'filepath-submit' => 'Патека',
'filepath-summary' => 'Оваа специјална страница го враќа целосниот пат на податотеката.
-Сликите се прикажани во изворна големина, другите типови на податотеки се отвораат со соодветните програми, директно.
-
-Внесете го името на податотеката без префиксот „{{ns:file}}:“.',
+Сликите се прикажани во изворна големина, другите типови на податотеки се отвораат со соодветните програми, директно.',
# Special:FileDuplicateSearch
'fileduplicatesearch' => 'Барање на дуплирани податотеки',
@@ -3711,7 +3708,7 @@ $1',
'specialpages-group-highuse' => 'Најкористени страници',
'specialpages-group-pages' => 'Списоци на страници',
'specialpages-group-pagetools' => 'Алатки за страници',
-'specialpages-group-wiki' => 'Вики податоци и алатки',
+'specialpages-group-wiki' => 'Википодатоци и алатки',
'specialpages-group-redirects' => 'Пренасочување на специјални страници',
'specialpages-group-spam' => 'Алатки против спам',
@@ -3767,7 +3764,7 @@ $1',
'htmlform-int-toolow' => 'Вредноста која ја наведовте е под минимумот од $1',
'htmlform-int-toohigh' => 'Вредноста која ја наведовте е над максимумот од $1',
'htmlform-required' => 'Се бара оваа вредност',
-'htmlform-submit' => 'Зачувај',
+'htmlform-submit' => 'Поднеси',
'htmlform-reset' => 'Откажи промени',
'htmlform-selectorother-other' => 'Друго',